ŻAK – Gdańsk

ŻAK – Klub Studentów Wybrzeża ŻAK – KSW Żak – istnieje od 1957 roku. Miał trzy lokalizacje: w latach 1957-78 i 1988-91 mieścił się w pałacyku przy Hucisku (ul. Wały Jagiellońskie 1), w latach 1978-87 w kamienicy przy ul. Długiej 57 oraz od 1991 roku tam gdzie dzisiaj czyli w dawnej zajezdni tramwajowej (al. Grunwaldzkiej 195/197). Przez dziesięciolecia był jednym z najprężniejszych akademickich ośrodków kulturalnych w Polsce, w którym na równych prawach funkcjonowali artyści wszystkich dziedzin sztuki. Od początku był też ostoją dla trójmiejskiego jazzu. W 1957 roku, podczas II Festiwalu Muzyki Jazzowej, w Żaku, który formalnie jeszcze nie istniał, odbywały się całonocne jam-sessions. Nieco później funkcjonowała tam legendarna Piwnica u Kuzynów i redakcja miesięcznika Jazz.

Rezydentami klubu były: zespoły Ryszarda Kruzy, Ala Musiała i Huberta Paździerewicza oraz formacje: Nord Coast Quintet, Gersen Jazz Group, Tralabomba Jazz Band, Dixieland Sextet, Big Band Jana Tomaszewskiego, zespoły Stanisława Cieślaka, a później m.in. Baszta, Antykwintet, Zu-Zu i wiele innych. Tam to występowały amerykańskie grupy New York Jazz Quartet i Delta Rhythm Boys (1960) i debiutowali m.in.: Czesław Wydrzycki – Niemen (1959) oraz zespoły Czerwono-Czarni (1960) i Niebiesko-Czarni (1962). W roku 1972 Żak zorganizował III Festiwal Jazzowy w Sopocie, który później przyjął nazwę Jazz Jantar. W roku 1973 festiwal został wrogo przejęty przez PSJ, a w 1986 roku zniknął z kalendarza imprez – Żak był jednak jego współorganizatorem. W 2002 roku Jazz Jantar został wskrzeszony i do dzisiaj jest jedną ze sztandarowych imprez jazzowych Trójmiasta.

Prezesami Żaka byli kolejno: Jerzy Jaroszka, Bogusław Sakowicz, Czesław Druet, Bogusław Sakowicz, Andrzej Cybulski, Jerzy Jankowiak, Brunon Przewoźniak, Karol Dąbrowski, Stanisław Zarzecki, Maciej Krzyżanowski, Jerzy Belceń, Andrzej Gruszczyk, Krzysztof Nawrocki, Krzysztof Kasprzyk, Krzysztof Żmijewski, Sławomir Kozak, Jerzy Misiorny, Wojciech Kaczorowski, Zbigniew Jasiewicz, Marek Baranowski, Jacek Wilczewski, Piotr Górny, Jerzy Dziąba, Jarosław Chrząstek, Ewa Merchut i obecnie, Magdalena Renk-Grabowska.