Klimiuk Jakub

Jakub Klimiuk (1999 Hajnówka) – gitarzysta i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Guildhall School of Music & Drama w Londynie.

 

Prowadził i prowadzi formacje: Jakub Klimiuk Quintet oraz Klimiuk/Rutschka/Stańko Trio. Grywał i gra w zespołach: Irka Zapolska Quartet, Húrra i Krystyna Stańko Quintet. Współpracował też z kilkoma artystami o europejskiej renomie – m.in. Mark Lockheart (sax), Jonas Kullhammar (sax) i John Horler (p), który grał w zespole Cheta Bakera.

 

W 2022 roku, jako lider, nagrał pierwszą autorską płytę (EP) pt. „Reluctance”, którą nagrał z własnym, londyńskim kwintetem. Zespół tym koncertował w czołowych brytyjskich klubach jazzowych, m.in. Verdict Jazz Club, PizzaExpress Live, The Spotted Dog Jazz. Jego nowa płyta, w nagraniu której wziął udział, współpracujący z Kenny Wheelerem, Normą Winstone, Django Batesem oraz Big Bandem NDR,  saksofonista Mark Lockheart, ma się ukazać w maju 2024 roku.

 

Jest też inicjatorem projektu „Whirpool”, promującego autorską twórczość młodych artystów jazzowych, których zaprasza do słynnego londyńskiego Vortex Jazz Club,.

 

dyskografia: „In Search of Waves” – Húrra (2022); „Reluctance” (2022), „(Un)balanced” (2024) – Jakub Klimiuk Quintet.