KLAWO

KLAWO – zespół wykrystalizował się w drugiej połowie 2019 roku, gdy jego członkowie byli studentami Katedry Jazzu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ich pierwsze publiczne koncerty odbyły się w roku następnym. Inspiracją dla tego projektu była sesja nagraniowa z przełomu 2018 i ‘19 roku, w której udział wzięli: Konstanty Kostka (key, sample) i Artur Szalsza (bg, g). Nagrali wtedy razem osiem utworów wydanych na kasecie „Flądra”. Później wspólnie zaczęli prezentować je publicznie w coraz liczniejszym, zmiennym składzie. W końcu jego obsada dość szybko ustabilizowała się i od tego czasu zespół grał w składzie: K. Kostka (key, synth); Malina Midera (key, synth, voc); Tomasz Rafalski (dr, key); Alicja Sobstyl (fl, voc); A. Szalsza (bg, g) i Karol Tchórz (tp). W 2022 roku dołączył do nich jeszcze Jakub Krzanowski (dr).

 

W 2021 roku zespół wydał pierwszego singla (Wdzięczność), w rok później album „Klawo”. Wystąpili też na festiwalu „Up To Date” w Białymstoku z gościnnym udziałem Mr. Krime’a. Grali też sporo koncertów, m.in. w klubie „Jassmine” (warszawa, a w 2024 roku mają zagrać na festiwalache: ESNS w Groningen (Holandia) i Sopot Molo Jazz Festival. Poza tym zajęli drugiej w kategorii „Zespół – Nowa Nadzieja” w plebiscycie „Jazz Forum Jazz Top 2023”.

 

– „Zespół rozpoczął wspólną wyprawę w poszukiwaniu zaginionego ogniwa ewolucji łączącego Steely Dan z Aphex Twinem. Od tego czasu Klawo kolektywnym wysiłkiem pisze i nagrywa rozmaite formy muzyczne, takie jak gospelowe hymny, psychodeliczne space-opery, rapowe instrumentale (…). Sięgają do Herbiego Hancocka i charakteryzującego się groovem jazzu lat 70. (…) Z przenikliwą muzyczną inteligencją, umiejętnie kierują swoją muzyką, bez wysiłku manewrując różnymi nastrojami i tempami. Mistrzowsko łączą orkiestrowe aranżacje z piosenkowymi formami ubranymi we wdzięczne melodie (…)”.

 

dyskografia: Klawo (2021); Sonar REC Session – a Live At Sonar Record Store (2023)