KAWIARET – Sopot

Kawiaret (Sopot, ul. Boh. Monte Cassino 53) – kultowa kawiarnia i czytelnia, w której jazz odgrywał niepoślednią rolę, funkcjonująca od połowy lat 90. do 31 października 2001 roku. Na początku lokal ten funkcjonował pn. Akwarium – Galeria Jazz Cafe, po czym przyjął nazwę Kawiaret. Była to prywatna spółką cywilno-prawna, którą tworzyli: Joanna Pitula i Jarosław Polański.

 

Wcześniej, w tym parterowym, drewnianym pawilonie, funkcjonowała drogeria i garmażeria, w której serwowano na gorąco m.in. flaki i fasolkę po bretońsku. Później, na początku lat 90., w tym miejscu funkcjonował sklep „szemrany” jubilerski. Przetrwał on trzy lata, po czym uruchomiono w tym miejscu prasową czytelnię zarządzaną przez pobliski Klub Międzynarodowej Prasy i Książki (KMPiK).

 

Kiedy odbył się tam pierwszy koncert jazzowy trudno ustalić, ale już w 1996 roku, organizowano tam jamowe koncerty pt. „Akwarium Jazz Nights” (4.07-28.08.1996) – w ramach I Sopot Molo Jazz Festival wystąpił tam m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski. W roku następnym grali na pewno: Leszek Dranicki, Karolak-Śmietana Trio, Emil Kowalski Quartet z Leszkiem Możdżerem w składzie, Eryk Kulm Quartet, Maseli/Ścierański/Torres (Music Painters), Helmut Nadolski z Januszem Hajdunem oraz zespoły: Ludzie, VooVoo i Homo Twist. W roku 1998 gościły tam zespoły: Bossanova Quartet Wojciecha Staroniewicza, Mississippi Blues, Zbigniew Namysłowski Quartet, Other Side oraz gościnnie Jan Ptaszyn Wróblewski, a w kolejnym (1999) zorganizowano tam Warsztaty Sztuki Multimedialnej i Muzyki Improwizowanej z udziałem Józefa Robakowskiego, Jarosława Kozłowskiego i Jerzego Truszkowskiego. W tym samym roku występowali tam m.in. razem: Piotr Wojtasik, Maciej Sikała i Tomasz Szukalski, a także: Globtrottes Bernarda Maselego, Grzegorz Nagórski Quartet i Michał Tokaj Trio. Poza tym zorganizowano też „Zaduszki Jazzowe ku czci Charlie Parkera” z udziałem: Krzysztofa Herdzina, Marcina Jahra, Emila Kowalskiego, Janusza Mackiewicza i Cezarego Paciorka. W roku 2000 występowali tam: Anna Maria Jopek (Bosa Nova), Krzysztof Ścierański & Bernard Maseli oraz Piotr Wojtasik Quintet, a kolejnym (2001): Cezary Paciorek Quartet, Daniel Speer Quartet z Niemiec, formacja International Three K (Leszek i Piotr Kułakowscy oraz Michael Kullic), Sopot-Hamburg Jazz Quintet, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Wojciech Waglewski & Marcin Pospieszalski. Ostatni koncert jazzowy, jaki miał tam miejsce, odbył się 22 września 2001, a zagrał wtedy Maciej Grzywacz Quartet (Forces Within). Niedługo potem zarówno pawilon, w którym mieścił się Kawiaret, jak i trzy okoliczne kamienice (ul. Haffnera 10, 12 i 12a) zostały wyburzone, po czym w ich miejscu pobudowano kompleks handlowo-biurowy pn. Krzywym Domek

Poza tym wszystkim, w Kawiarecie odbywały się na pewno spotkania literackie oraz wystawy plastyczne (m.in. „Polskie Konie” Aldony Głuchowskiej, fińskiego malarza Bruno Maximusa) i fotograficzne (m.in. „Jazz w Lesie” Jerzego Bartkowskiego). W kilkanaście miesięcy po jego likwidacji,  nieopodal (ul. Puławskiego 15) uruchomiono lokal o podobnym charakterze, który nosił nazwę Kawiareton – działał on w Sopocie do 2007 roku.

 

Na wieść o zamknięciu Kawiaretu, w mediach społecznościowych pisano m.in.: – „Sopot bez Kawiaretu już nie będzie tym samym Sopotem”.