KATEDRA JAZZU i MUZYKI ROZRYWKOWEJ – Gdańsk
KATEDRA JAZZU i MUZYKI ESTRADOWEJ powstała w 2008 roku. Jej założycielem i wieloletnim kierownikiem prof. dr hab. Leszek Kułakowski. Obecnie funkcję tę pełni dr hab. Maciej Grzywacz. Kształci ona w trybie dziennym w ramach studiów licencjackich i magisterskich, w trzech specjalnościach: wokalistyka, instrumentalistka oraz kompozycja i aranżacja.
Powstanie Katedry w strukturach istniejącej od 1947 roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, było naturalną konsekwencją faktu, że Trójmiasto stało się wyjątkowym miejscem na jazzowej mapie Polski. Z jednej strony ma bogate tradycje sięgające lat 50. minionego wieku, kiedy to właśnie tutaj zorganizowano pierwsze festiwale jazzowe w tej części Europy. Z drugiej, szczyci się prężnie działającym środowiskiem jazzowym i bogatą infrastrukturą w postaci licznych festiwali, sal koncertowych i klubów, w których regularnie organizowane są koncerty i jam-sessions, dające młodym adeptom sztuki szanse na bezpośredni kontakt z renomowanymi muzykami, a przy tym pomaga w rozwoju artystycznym. Nie bez znaczenia jest również fakt, że znaczna część kadry pedagogicznej stanowią aktywni, nagrywający i koncertujący muzycy, dzięki którym studenci poznają praktyczne aspekty swej przyszłej profesji – Tomasz Chyła; Anna Domżalska; Adam Golicki; Maciej Grzywacz; Sławek Jaskułke; Dominik Kisiel; Mariusz Klimek; Jan Konop; Sławomir Koryzno; Małgorzata Kuchtyk; Leszek i Piotr Kułakowski; Jerzy Małek; Emil Miszk; Włodzimierz Nahorny; Maciej Obara; Jakub Ostrowski; Cezary Paciorek; Paul Rutschka; Maciej Sikała; Tomek Sowiński; Krystyna Stańko; Ewa Szwajlik; Dorota Theisebach; Ola Tomaszewska; Irek Wojtczak; Konrad Żółnierek.
Uczelnia prowadzi własny big-bandem i regularnie organizuje warsztaty, które prowadzą także artyści z zewnątrz – m.in. Urszula Dudziak, Kurt Rosenwinkel, Seamus Blake, Troy Roberts, Nelson Veras, Krzysztof Dziedzic, Piotr Wyleżoł, Nikola Kołodziejczyk. Uczelnia pomaga w międzynarodowych kontaktach w ramach programu Erasmus Plus, a także współpracując z organizatorami festiwalu Jazz Jantar umożliwia im wypłynięcia na szerokie wody. Efektem tych wszystkich działań jest fakt, że jej studenci i absolwenci tworzą zespoły, które biorą udział w konkursach i festiwalach, nagrywają płyty i zdobywają nagrody, a wielu z nich nominowano nawet do Fryderyków – Kamil Piotrowicz, Emil Miszk, Tomasz Chyła, Kasia Lins, Szymon Sutor, Dominik Kisiel czy formacja Algorhythm.
https://www.facebook.com/jazzamuzgdansk


