Józefów Andrzej

Andrzej Józefów (1986 Elbląg) – gitarzysta, kompozytor, nauczyciel gry na gitarze. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa M. Grzywacza). Brał udział w warsztatach jazzowych pod kierunkiem:  Lage Lunda, Yasushi Nakamury, Grega Osby, Clarence Penna, Kurta Rosenwinkella, Bastiana Rupperta i Nelsona Verasa.

 

Grał w Big Bandzie Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz różnych stylistycznie formacjach – Ania Joncel Sekstet, Lady Funk, Musztarda, Sobota. Współpracował też m.in. z Teatrem Dramatycznym W Elblągu.

 

W 2007 roku z zespołem Corner Quartet trafił do finału X Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdynia, a pięć lat później, grając z autorskim trio (Threeism), w tym samym konkursie, otrzymał nagrodę indywidualną. W 2012 roku został również wyróżniony na III RCK Pro Jazz Festival W Kołobrzegu i II Trzesiecko Jazz Festival w Szczecinku (II miejsce). Koncertował również na festiwalach m.in.: Jazz Jantar, Komeda Jazz Festival, Litvinov Jazz Festival (Czechy), Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie i Big-Band Festival W Nowym Tomyślu.

 

W 2009 roku stworzył własne trio, w którym grali najpierw: Piotr Lewańczyk (db) i Patryk Kwaśniewski (dr), a w trzy lata później: P. Lewańczyk i Sławek Koryzno. W roku 2015 skład trio został kompletnie przemeblowany – Adam Żuchowski (db) i Luis Mora Matus (dr, perc) i w nim to nagrali płytę „Threeism”.

 

O płycie, a co za tym idzie i muzyce Andrzeja Józefowa, jeden z krytyków napisał: – „Muzyka,, która stanowi trzon tego albumu, można opisać zestawem cech charakterystycznym dla muzyki klasycznej. Jest ona niezwykle melancholijna, ascetyczna, rozwija się powoli , a mimo tego jest to bez wątpienia jazz w najlepszym tego słowa znaczeniu. Jest w niej przestrzeń i wolność, która pozwala muzykom rozwinąć skrzydła i wznieść się wysoko ponad podstawowe struktury melodyczne i harmoniczne utworów jednocześnie trzymając słuchacza w napięciu aż do samego końca”.

 

Na podstawie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego.