1997-2000 JAZZ w DWORKU

JAZZ W DWORKU – cykl koncertów jazzowych w sopockim Dworku Sierakowskich zainicjowany przez Wojciecha Staroniewicza. Funkcjonował on od stycznia 1997 roku do końca września 2000 roku. Zorganizowano tam wtedy ponad 40 koncertów, w których brała udział niemal cała czołówka trójmiejskiego środowiska jazzowego i yassowego (m.in. Joanna Charchan, Jerzy Mazzoll, Mikołaj Trzaska, Tymon Tymański), ale też znani muzycy o ogólnopolskiej renomie – Piotr Baron, Artur Dutkiewicz, Krzysztof Herdzin, Bogdan Hołownia, Anna Maria Jopek, Joachim Mencel, Dorota Miśkiewicz, Włodzimierz Nahorny, Marek Napiórkowski, Wojciech Niedziela, Maciej Sikała, Kuba Stankiewicz, Maciej Strzelczyk, Karol Szymanowski, Ewa Uryga, Aga Zaryan (Agnieszka Skrzypek). Poza tym zagrali tam wtedy również: Sophia Domancich Trio z Francji; Sylvia Courvoisier (p), Vinz von Lanthen (g) z Szwajcarii oraz Brad Terry (cl) ze Stanów Zjednoczonych. Gdy cykl został zakończony, jazzowa aktywność była w tym miejscu znikoma, ale po ponad dwóch dekadach ów jazzowy Feniks „odrodził się z popiołów” – pierwszy koncert tego nowego, cotygodniowego cyklu, noszący nazwę „Dobry Wieczór Piano” odbył się 23 czerwca 2023 roku i funkcjonuje do dzisiaj.

 

Wcześniej, w latach 1995-97, koncerty jazzowe pojawiały się tam sporadycznie. „Pierwszy historyczny koncert jazzowy”, wedle Rocznika Sopockiego, odbył się 13 kwietnia 1996 roku – Wojciech Staroniewicz, Cezary Paciorek, Olo Walicki. Okazało się jednak, że wcześniej, 5 grudnia 1995 roku, grało tam Camerata Jazz Trio – Leszek Dranicki, Emil Kowalski, Janusz Mackiewicz). W tym czasie, zanim narodził się cykl, w Dworku występowali także: Ewa Bem, Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer Trio, Jacek Siciarek, Maciej Strzelczyk i grupa Back In.

Poza tym wszystkim, od samego początku w Dworku organizowane były i są, „Czwartkowe Wieczory Muzyczne”, które zainicjował prof. Krzysztof Sperski oraz liczne wystawy malarskie, koncerty poetyckie, wieczory literackie i spotkania autorskie.

Dworek Sierakowskich (Sopot, ul. Czyżewskiego 12) to klasycystyczny budynek, który pobudowano na początku XVIII wieku i był własnością ówczesnego burmistrza Gdańska, Andrzeja Borckmanna. W roku 1797 przeszedł on w ręce hrabiego Kajetana Sierakowskiego, który go przebudował na modłę jaką dzisiaj znamy – podobno pomieszkiwał w nim Fryderyk Chopin. W późniejszych latach Dworek zmieniał kilkakrotnie właścicieli, a po II wojnie światowej został przejęty przez władze miasta (1945), które zasiedlono tam kilkoma rodzinami.  W roku 1974 obiekt przeszedł w ręce Towarzystwa Przyjaciół Sopotu (TPS), a w 10 lat później trafił do rejestru polskich zabytków.