1977 – JAZZ NA FORTACH – NIGHT JAZZ CLUB w Gdańsku
JAZZ NA FORTACH – NIGHT JAZZ CLUB – w lecie 1977 roku w ramach rokrocznie organizowanej przez ZW ZSMP w Gdańsku „Akcji Lato”, na terenie Fortów Napoleońskich (Góra Grabowa), zorganizowano serię plenerowych imprez rockowych (Rock-Disco) oraz nocnych koncertów jazzowych (Night Jazz Club). Przedsięwzięcie to miało przekonać inwestorów do pomysłu rewitalizacji zapuszczonych fortyfikacji i przekształcenia ich w Młodzieżowe Centrum Kultury. Projekt nie do końca się udał, ponieważ było to najbardziej deszczowe lato dekady.
W ramach nocnego Jazz Clubu zaplanowano 55 koncertów (Gold Washboard, Vistula River Brass Band, Laboratorium, Extra Ball, Crash Warsztat, Baszta, Gładkowski/Zgraja, Stańko/Vesala oraz zespoły Janusza Muniaka i Władysława Jagiełły), z których mniej więcej połowę odwołano, ze względu niesprzyjające okoliczności przyrody i znikome nimi zainteresowanie.
W kolejnych latach, w tamtejszym MCK grywały głównie zespoły punkowe, ale wiosną 1980 roku w jednym z gruntownie wyremontowanych na punktów strzelniczych, uruchomiono w miarę elegancki lokal „Kaponiera”, w którym do tańca, przemiennie z dyskoteką, przygrywał zespół Seaside Dixieland Band Emila Kowalskiego. Na otwarciu wystąpił Big Band Gdańsk p/d Jerzego Partyki.
Lokal ten stał się „nieformalną świetlicą jazzową”[1] Trójmiasta (innych tego typu lokali wtedy nie było), którą wizytowała cała czołówka miejscowych muzyków, którzy wpadali tam by pograć i nie tylko. Musiał to być ewenement na skalę kraju, skoro sam Jan Ptaszyn Wróblewski poświęcił mu całe swoje wydanie „Trzech Kwadransów Jazzu” (Program III Polskiego Radia).
[1] Określenie Stanisława Danielewicza


