JAZZ – miesięcznik

JAZZ – pismo poświęcone muzyce jazzowej, a z czasem również big-beatowi – pierwsze w tzw. obozie Krajów Demokracji Ludowej (Europa Wschodnia). Pierwsze dwa numery wydano w 1956 roku jako tzw. jednodniówkę (styczeń i lipiec), a kolejne, do stycznia 1980 roku, ukazywały się regularnie pn. Miesięcznik Ilustrowany – „Jazz”. Później zmieniono ją na Magazyn Muzyczny – Jazz” i po wprowadzeniu stanu wojennego, na pół roku zawieszono jego wydawania. W styczniu 1984 roku periodyk przekształcony został w kolorowy, młodzieżowy magazyn muzyczny i zaraz potem usunięto z tytułu termin „jazz”. W tej formie pismo wydawane było do października 1991 roku.

 

Pierwotnie „Jazz” był biuletynem merytorycznie powiązanym był głównie z działalnością Klubu Muzyki Mechanicznej i Gdańskiego Jazz Clubem, a później stopniowo poszerzano spectrum jego publikacji – aktualne informacje z kraju i ze świata, wywiady, recenzje z koncertów, festiwali i płyt, sylwetki gwiazd i muzycznych talentów, ale też małe formy literackie, wiersze, eseje na temat malarstwa, fotografii, teatru i filmu, a nawet nuty. W kwietniu 1961 roku, po raz pierwszy, opublikowano wyniki ankiety „Jazz na szczycie”, natomiast w listopadzie 1963 roku wprowadzono doń wkładkę pt. „Rytm i Piosenka”, poświęconą muzyce beatowej.

 

Pierwotnie Redakcja pisma, się w gdańskim Rudym Kocie (ul. Garncarskiej 18/20), a od października 1957 roku w Klubie Studentów Wybrzeża „Żak” (ul. Wały Jagiellońskie 1). W styczniu 1963 roku redakcję przeniesiono do Warszawy (pl. Zwycięstwa 9 – budynek Opery) – wydano do tej pory 76 numerów.

.

.

 

Periodyk „Jazz” powstał dzięki staraniom: Jana Sitkowskiego, Franciszka Lipowicza, Jana Haby oraz Józefa Balceraka, który do lipca 1977 roku był jego Redaktorem Naczelnym. Później funkcję tę pełniki: Janusz Mechanisz (1977-80), Marian Butrym (1980-88) i gdańszczanin, Wojciech S. Kaczorowski (1988-91).

 

W gdańskim okresie działalności, w którym to wydano 76 numerów tego pisma, z redakcją współpracowali m.in.: Witold Afelt, Jan Borkowski, Henryk Choliński, Ludwik Erhardt, Stefan Kisielewski, Andrzej Kurylewicz, Lesław Lic, Jerzy Radliński, Adam Sławiński, Mateusz Święcicki, M. K. Tepelski, Lech Terpiłowski, Andrzej Trzaskowski, Leopold Tyrmand, Franciszek Walicki, Roman Waschko, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Janusz Christa, Zygmunt Grabowiecki, Jerzy Skarżyński i Feliks Topolski.