JAZZ BOX – Ośrodek Dokumentacji Jazzowej JAZZ BOX
JAZZ BOX – Ośrodek Dokumentacji Jazzowej JAZZ BOX – Projekt narodził się w 1985 roku, w Sopocie po upadku Muzeum Historii Jazzu i Polskiego Archiwum Jazzu, które miały funkcjonować w Toruniu i Łodzi. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu była Urszula Delbowska, którą wspierał Ryszard Jasiński, prezes Oddziału Północnego PSJ.
Celem tego przedsięwzięcia było gromadzeniu i udostępnianie materiałów dydaktycznych związanych z muzyką jazzową. Były to podręczniki (m.in. Jamey’a Aebersolda), nuty i nagrania standardów, zapisy improwizacji oraz aranży na duże i małe zespoły, które pozyskiwano (kopiowano) od muzyków, którzy przywozili je z zagranicy. Wykorzystywano je m.in. uczestnikom Warsztatów Jazzowych w Chodzieży, Margoninie i Puławach.
Projekt dokonał żywota w 1992 roku, gdy zaczęły upadać kolejne oddziały Polskiego Stowarzyszenia Jazzowe, a zebrane wcześniej materiały zostały przykazane do Średniej Szkoły Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie, gdzie powołano wtedy, pierwszy na tym poziomie edukacji Wydział Jazzu w Polsce.