JARECKI JAZZ OCTET

JARECKI JAZZ OCTET – założona w 2021 roku jazzowa formacja, która jest zapewne jedyny w Polsce zespołem o takim instrumentarium (5 instrumentów dętych + 3-osobowa sekcja rytmiczna). Jego repertuar składa się ze specjalnie napisanych pod tym kątem utworów inspirowanych twórczością i brzmieniem Marii Schneider czy Gila Evansa.

Formację tę założył ją i prowadzi pianista i kompozytor, Jan Jarecki, który zaprosił do współpracy m.in. laureatów krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych.  W pierwszym, jak czas pokazał, stabilnym składzie grali: Agata Ławicka (tp, fgh), Tomasz Klepczyński (bcl), Szymon Kowalik (ts), Rafał Jackiewicz (ss, as), Mieczysław Musiał (tb, euf), Jan Jarecki (p), Michał Aftyka (db), Marcin Sojka (dr). Zmienił się jedynie puzonista, którego zastąpił Dominik Łukaszczyk oraz saksofonista altowy, którego miejsce rotacyjnie zajmuje co jakiś czas, Dawid Tokłowicz.

W grudniu 2021 roku nagrali płytę “Octopus Vulgaris”, której wydanie zostało przełożone na czas nieokreślony. Za to w kwietniu 2023 roku na europejskim ukazała się EP-ka „Extended Products” wydana przez holenderską wytwórnię Chellange Records. W tym samym roku zespół zdobył III nagrodę w prestiżowym konkursie 13th European Young Artists’ Jazz Award – Burghausen (Niemcy), a także zagrali przed Al Di Meolą, na 46. Getxo Jazz w miejscowości Algorta (Hiszpania), na XXVII Sopot Molo Jazz Festival i Pomorskim Jazzie w Gdańsku. Mają też wystąpić na festiwalu Gwiazdy Jazzu w Sanoku (19-24-03.2023)