INŻYNIER KAKTUS

INŻYNIER KAKTUS – yassowa formacja działająca w latach 1994-97.

 

Zespół powstał w bydgoskim klubie Mózg podczas spontanicznego jam’u dwóch instrumentalistów – gitarzysty Tomasza Hesse i basisty Wojciecha Mazolewskiego. Odbywały się one tam wielokrotnie. Po jakimś czasie dołączyła do nich Joanna Charchan (sax), a później Jacek Buhl (dr). Ich premierowy koncert odbył się również w tym klubie, podczas którego spontanicznie dołączyli do nich: Andrzej Przybielski (tp) i Mikołaj Trzaska (sax). Podczas kolejnych takich grań grywał z nimi również Janusz Zdunek (tp). Mniej więcej po roku przenieśli się do Trójmiasta, trenując w gdańskim klubie Plama. W owym czasie, ich nowym perkusistą został Jacek Olter.

 

Latem 1997 roku w Radio Gdańsk odbyła się sesja z której nagrania miały trafić na ich pierwszą płytę. Niestety coś poszło nie ta i sfrustrowany tym sposobem zespół uległ rozpadowi.

 

Bardzo ciekawy zespół, grający transową muzykę z długimi improwizacjami. Drive’owa perkusja, swing z elementami beatu. Kawałki miewały po dziesięć – piętnaście minut i znajdywały kulminację w postaci sola”. – Janusz Zdunek („Chłepcąc ciekły tlen – Historia Jazzu” – Sebastian Rerak)