2012 – INNER EAR QUARTET w Sopocie

INNER EAR QUARTET w Sopocie – 20 marca 2012 roku, w sopockim klubie Versalka, odbył się premierowy na tych ziemiach koncert międzynarodowej formacji INNER EAR QUARTET, która wydała album pt.  „Breathing Steem” (2010).

 

Ów międzynarodowy projekt zrodził się w 2008 roku podczas jesiennej trasy Kena Vandermarka i jego zespołu Resonance. Jego inicjatorem był Mikołaj Trzaska (sax, bcl), który nakłonił do współpracy dwóch, grających w tym jego zespole, Amerykanów: Steve’a Swella (tb) i Tima Daisy’ego (dr) oraz szwedzkiego tubistę Per-Âke Holmlandera.

 

INNER EAR QUARTET nawiązuje do tradycji improwizowanego jazzu, poszerzonej o inne kulturowo spojrzenie na tę muzykę, w którym nie brak odniesień do historii i różnych etnicznych korzeni. Sporo w tym wszystkim nowoczesnego jazzu, sonorystyki i muzyki współczesnej. Muzyków prowadzi idea współbrzmień i dialogu akustycznych instrumentów. Otwierają oni tym samym słuchaczy na trudny do określenia, momentami wręcz intymny, świat dźwięków, w którym obok delikatnych detali pojawiają się silne, czasem wręcz rockowe akcenty.

 

Muzycy, improwizując i posługując się własnymi oryginalnymi technikami, stworzyli własny język, dzięki któremu akustyczne instrumenty brzmią chwilami rozbudowana elektronika, choć całość brzmi bardzo naturalnie, acz współcześnie.