2015 – ILLINOIS JACQUET in MEMORIAM (2015-2017)
ILLINOIS JACQUET IN MEMORIAM – Projekt zainicjowany przez mieszkającego w Gdyni perkusistę Erica Allena, który został odkryty przez Illinoisa Jacqueta i przez lata grał w jego zespołach. Poprzez ten projekt pragnął uhonorować swego mistrza i jego dorobek. Pomysł podchwycił Przemek Dyakowski, który uznał, że to świetny pomysł, by przy okazji przypomnieć tradycję legendarnych „battles of saxes”. Były one pojedynkami instrumentalistów, którzy na jednej scenie „walczyli” o uznanie słuchaczy – np. do legendy przeszło starcie pięciu słynnych tenorzystów, takich jak: Illinois Jacquet, Dexter Gordon, Arnett Cobb, Buddy Tate i Budd Johnson.
W realizacji tego projektu, którego premiera miała miejsce 27 października 2015 roku w klubie Ucho, wzięło w sumie udział dziesięciu tenorzystów (Piotr Chęcki, Michał Ciesielski Przemek Dyakowski, Tomasz Grzegorski, Darek Herbasz, Maciej Sikała, Wojciech Staroniewicz, Irek Wojtczak i Janusz Muniak),a wspierali ich : Eric Allen (dr), Wojciech Karolak (org), Jakub Hajdun (p), Janusz Mackiewicz (bg), Tomasz Sowiński (dr), Marcin Wądołowski i Michał Zienkowski (g). Koncert został powtórzony 5 sierpnia 2016 roku podczas 46. Festiwalu Old Jazz Meeting w Iławie oraz dzień później na XX Sopot Molo Jazz Festival – w miejsce zmarłego siedem miesięcy wcześniej Janusza Muniak zaproszony został Jan Ptaszyn Wróblewski; Marcina Wądołowskiego zastąpił Maciej Grzywacz; zabrakło też Jakuba Hajduna, Janusza Mackiewicza, Tomka Sowińskiego i Michała Zienkowskiego. Kolejna odsłona projektu miała miejsce 1 października 2016 roku w Sali NOSPR w Katowicach, a finalna 1 października 2017 roku w klubie Ucho. Odbyła się ona w pierwotnej obsadzie powiększonej o Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Macieja Grzywacza i Marcina Janka. Ten ostatni koncert zorganizowany został w związku z premierą płyty „Illinois Jacquet In Memoriam”, na której znalazło się 8 utworów nagranych podczas koncertu w Katowicach oraz dwa bonusy pochodzące z Ucha, z koncertu z dnia 1 czerwca 2005 (!) roku. W nagraniach tych brali udział: Janusz Muniak, Przemek Dyakowski (ts), Dominik Bukowski (vib), Janusz Mackiewicz (db) i Tomek Sowiński (dr). Wstawienie bonusów było konieczne, ponieważ podczas pierwszego, rejestrowanego koncertu, Janusz Muniak podczas wykonywania utworu „Stardust”, wracając do tematu zagrał „Body and Soul”. Gdy połapał się jak nabroił rozłożył ręce jak Michael Jordan w pamiętnym meczu Chicago Bulls z Cleveland Cavaliers (1989), czym rozbroił wszystkich, a w trzy miesiące później odszedł od nas na zawsze.
Oba gdyńskie koncerty wsparła organizacyjne Akcja Anima, a cały z nich dochód przekazany został na rzecz „Bursztynowej Przystani” (Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca) w Gdyni.


