HOTEL NADMORSKI – Sopot

HOTEL NADMORSKI – Hotel Reichsadler (Sopot, ul. Grunwaldzka 12-16 – Zoppot, Südstrasse) – funkcjonujący w latach 1946-56 hotel z dość elegancką restauracją o tej samej nazwie. Po wojnie grywały tam orkiestry zwane jazzowymi, m.in.: Wilhelma Kressa (Will All Kres), Alfredy Bielskiej i Franciszka Opyda. Kto i co grywano tam przed wojną nie udało się ustalić.

 

Hotel składał się z trzech połączonych z sobą budynków, z które pobudowano pod koniec XIX wieku. W 1912 roku zaczął funkcjonować elegancki, wielokroć zmieniający właścicieli, Hotel Reichsadler, który od 1942 roku do końca wojny nosił nazwę Hotel Savoy. W czasie działań wojennych był to hotel polowy dla oficerów niemieckich, a następnie radzieckich. Po wyzwoleniu w obiekcie tym uruchomiono Hotel Nadmorski (1946-56), w którym mieścił się m.in. Konsulat Zjednoczonego Królestwa (W. Brytania i Irlandia Płn.). W latach 1956-95 był on częścią Szpitala Reumatologicznego, który mieścił się również po przeciwnej stronie ulicy, po czym kamienice o numerach 12-14 rozebrano. W 1998 roku rozpoczęto w tym miejscu budowę Domu Pod Wieżą – otwarty w 2002 roku apartamentowiec z biurami, sklepami i restauracjami (funkcjonował tam m.in. Konsulat Meksyku) – sąsiadujący z istniejącą do dzisiaj kamienicą nr 16.

 

Wcześniej – zanim pobudowano te trzy kamienice połączone z sobą później kamienice – w miejscu tym istniała osada rybacka. Później funkcjonowały tam skład kolonialny i restauracja Carla Wagnera (1877-78), a w okolicach 1906 roku powstała tam Restauracja Wessolowski (nr 16) sąsiadująca z hotelem Petersbufgerhof (nr 12-14), który też przechodził z rąk do rąk, aż w końcu zmienił nazwę.