HEAVY METAL SEXTET

HEAVY METAL SEXTET – zespół jazzowy założony na Akademii Muzycznej w Katowicach wczesną wiosną 1982 roku z inicjatywy Mariusza Bogdanowicza (db). Grali w nim również: Tadeusz Jakubowski (as), Janusz Kowalski (ts), Jarosław Małys (p, key), Henryk Stanoszek (dr), Waldemar Szymański (tp, fgh). W kilkanaście dni później wystartowali w konkursie festiwalu Jazz Juniors w Krakowie (26.03.1982), gdzie jako zespół zajęli pierwsze miejsce, a nagrody indywidualne otrzymali:  Mariusz Bogdanowicz, Janusz Kowalski, Jarosław Małys i Waldemar Szymański. W tym samym roku zdobyli „Klucz do kariery” (Pomorska Jesień Jazzowa, nagrodę Jana Ptaszyna Wróblewskiego (Złoty Dyzio), a czytelnicy Jazz Forum uznali zespół za Nową Nadzieję Roku w ankiecie Jazz Top ’82. W kolejnych latach zwyciężyli w konkursie Festiwalu Jazzowego w Dunkierce (Francja, 1984); zajęli II miejsce w Jazz Hoeilaart (Belgia, 1984), a trębacza Waldemar Szymański otrzymał tam nagrodę dla solisty. Poza tym występowali na festiwalach: Jazz Jamboree ’83 (obok Milesa Davisa), Bratislava Jazz Days ‘83 (Czechosłowacja), Umbria Jazz ‘84 w Perugii (Włochy), Scandinavian Jazz Week ‘84 w Umea (Szwecja) i Jazz nad Odrą we Wrocławiu (‘82, ‘83 i ‘84), Pomorska Jesień Jazzowa ’83 oraz wielokrotnie w legendarnym klubie Akwarium w Warszawie, gdzie gościli w składzie m.in. Tomasza Szukalskiego i Kazimierza Jonkisza. W międzyczasie w miejsce Henryka Stanoszka, wszedł Mirosław Sitkowski (1982), którego z kolei awaryjnie, na Jazz Jamboree ‘83, zastąpił Jacek Sobek. . W grudniu 1984 roku zespół zawiesił działalność, a muzycy rozjechali się po świecie – J. Kowalski ukończył Berklee College of Music i mieszka w Bostonie, W. Szymański osiedlił się w Frankfurcie nad Menem, T. Jakubowski w Hamburgu, a pozostali aktywnie działają w Polsce. Wcześniej, jeszcze jako zespół zaliczyli: III miejsce (1983) i II miejsce (1984) w kategorii Zespół Roku w ankiecie Jazz Forum.  

Powrót nastąpił w roku 2010 i od tego czasu zespół co kilka lat gra letnie trasy po Polsce (2011, 2012, 2013, 2017 i 2019) występując m.in. na imprezach: Summer Jazz Festival (Kraków), Jazz w Lesie (Sulęczyno), Jazz na Kresach (Zamość), Gdańskie Noce Jazzowe (Benefis Mariusza Bogdanowicza) i Lidzbarskie Noce Jazzowe. W latach 2010-13 grali w składzie: Marcel Baliński (p); Mariusz Bogdanowicz (db); Janusz Kowalski (ts); Mirosław Sitkowski (dr), Marcin Ślusarczyk (as), Waldemar Szymański (tp, viol), natomiast w 2017 roku T. Jakubowskiego zastąpił Kuba Więcek (as), a w 2019 W. Szymańskiego, Dominik Mietła (tp). W roli okazjonalnych zmienników pojawiali się również: Zbigniew Jakubek (p) i Albert Karch (dr). 

Heavy Metal Sextet na początku obracał się kręgu hard-bopu, jednak wkrótce rozszerzył krąg swych twórczych zainteresowań o jazz-rock i funk –  standardy z czasów Art. Blakey’a (Jazz Messengers), Horace Silvera i Milesa Davisa (Kind of Blue) zaczęły wypierać kompozycje M. Bogdanowicza, J. Kowalskiego i W. Szymańskiego. Obecnie

zespół wykonuje kompozycje własne, zarówno te sprzed lat, jak i współczesne.

Dyskografia: Heavy Metal Sextet (1983), Heavy Metal Sextet – Jazz Group (1984). 

Heavy Metal Sextet & Tomasz Szukalski