Haas Robert

Robert Haas (1966 Szczecin) – skrzypek jazzowy. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu.

 

Naukę gry rozpoczął w wieku 5 lat, w Szczecinie, po czym studiował w Poznaniu. Pod koniec lat 80. mocno związał się z trójmiejskim środowiskiem jazzowym i alternatywnym (grał m.in. w zespole Chlupot Mózgu). Często grywał m.in. w klubach Ucho, Sfinks, Jazz Scena Caffé, Papryka, Blues Klub, sopockim SPATiF’ie i NCK Lalala oraz festiwalach Jazz w Lesie, Sopot Jazz Festival  i Gdańskie Noce Jazsowe.

 

Pod koniec 2007 roku założył swingową formację Hot Jazz Celebration (Leszek Dranicki, Piotr Mania, Janusz Mackiewicz) grająca w klimatach jazzu lat 30. i 40. – zespół, z przerwami, funkcjonował 3 lata. Nagrali wspólnie płytę, której do dzisiaj nie wydano.

 

W międzyczasie, w latach 2008-11, grywał z zespołami „Electric Strings Trio” (Maciej Grzywacz, Piotr Kułakowski, Tomasz Sowiński), elektro-swingowej formacji „Long Route” gitarzysty Macieja Mackiewicza i „Hot Club of Poland” gitarzystów Grzegorza Wypycha i Filipa Fibigera.

 

W latach 2000-05 i 2009-10 brał udział w kilku międzynarodowych projektach (m.in. Hot Club of France i Guardia Nueva) realizowanych w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, USA i Kanadzie. Współpracował też z Andre Ochodlo, Pawłem Osickim i Grzegorzem Welizarowiczem. W 2006 roku przygotował autorski projekt w irlandzkich klimatach pt. „Polandia“, który prezentowany był na wielu scenach całego kraju.

 

dyskografia: Tango – Guardia Nueva (2005); Swing Time – Hot Jazz Celebration (płyta nie wydana); Polandia (2007); Palcociski – Tutwiller (2013);  Pąki białych róż – Pusz (2014).