Gulda Przemysław

Przemysław Gulda (1974 Gdańsk) –  dziennikarz, pisarz, krytyk muzyczny i teatralny, wykładowca i animator kultury. Doktor nauk prawnych. Publicysta o anarcho-punkowych, wolnościowych korzeniach, propagujący weganizm, feminizm i nurt straight edge (SE, sXw). Absolwent, a później wieloletni wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Już jako licealista stworzył niskonakładowe, krytyczno-artystyczne, a później punkowe pisemko (zin), zatytułowany „P@tia”, po czym trafił do kolektywu redakcyjnego alternatywnego miesięcznika „Mać Pariadka” (1990-2005). Od 2001 roku związany jest na stałe z „Gazetą Wyborczą”, gdzie publikuje materiały dotyczące różnych dziedzin kultury. Od lat współpracuje też regularnie z portalem Wirtualna Polska. Poza tym, jego teksty można znaleźć także m.in. w czasopismach.: „Bliza” i „Notatnik Teatralny”. Przez kilka lat publikował swe teksty regularnie w weekendowych wydaniach nowojorskiego „Nowego Dziennika”. Prowadził też muzyczny blog na portalu „Natemat”. Od października 2018 roku na koncie @guldapoleca (Instagram), publikuje codziennie recenzje dotyczące nowości kulturalnych.

 

Był współpracownikiem kilku festiwali muzycznych i audiowizualnych oraz członkiem gdańskiej Rady Kultury przy prezydencie Pawle Adamowiczu. Obecnie należy do kapituły nagrody „Splendor Gedanensis” oraz współpracuje z kilkoma festiwalami filmowymi i teatralnymi – m.in.: Warszawski Festiwal Filmowy,  „Młodzi i Film” (Koszalin) oraz organizowanym w kilku miastach Polski, „Millennium Docs Against Gravity”.

 

Jest autorem kilku książek – powieści „Siedemnaście sekund” (2005) i „Kortyzol” (2019); zbiór opowiadań „Chłopcy i dziewczęta w Polsce” (2011) i reportarzy „Moi sąsiedzi nie żyją” (2015). Wspólnie z Mirosławem Baranem napisał też bedeker: „Zrób to w Trójmieście – Alternatywny Przewodnik” (2011).