1958 – GORDON ARMAND ET SON RAGTIME-BAND w Gdańsku

ARMAND GORDON ET SON RAGTIME-BAND w Gdańsku – 17 i 18 maja 1958 roku w gdańskiej Hali Stoczni, w ramach imprezy „Podwój lub zrezygnuj” (3 koncerty) wystąpił, znany w tym czasie, francuski zespół Armand Gordon et Son Ragtime-Band, grający jazz nowoorleański. W imprezie też występowała również dość popularna, pochodząca z tego samego kraju, piosenkarka Marie Rêmusat, której akompaniował małżonek i pianista Raymond le Pers oraz ciemnoskóra szansonistka, Georgia Milton, która śpiewała podobno klasyczne utwory z repertuaru Elli Fitzgerald i Louisa Armstronga. Rolę konferansjerów pełnili: Henryk Ładosz i Jerzy Ofierski.

 

Ów cykl, organizowanych w wielu miastach Polski koncertów, był prawdopodobnie plagiatem popularnego w tym czasie we Włoszech (1955-59) telewizyjnego konkursu „Lascia o roddoppia„, który przypominał dzisiejszy program „Milionerzy” (TVN).

 

Formacja Armand Gordon et Son Ragtime-Band powstała w 1953 roku. Jej lider w latach 40. grywał w różnych paryskich knajpach i gwiazdą na pewno nie był. W dwa lata później, ten jego zespół nagrał pierwszą płytę – mieli ich na koncie kilkanaście, a ostatnią pt. „Pas D’Panique” wydali w 1988 roku. Koncertowali m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Maroko i Jugosławii – byli podobno pierwszym jazzowym zespołem grającym w tym kraju.

 

W jakim składzie formacja ta występowała wtedy w Polsce nie wiadomo, ale na podstawie nagrywanych wtedy płyt, prawie na pewno stwierdzić można, że obok lidera, Armanda Gordona (p), grali wtedy tutaj: Rolf Buhrer (tp), Jacques „La Poéle” Rebreyend (bj), natomiast w przypadku pozostałych „na dwoje babka wróżyła” – Bernard Baurat lub Wani Hinder (cl), Christian Guérin lub Claude Gousset (tb), Ricardo Galeazzi lub Raymond Fonsèque (tuba) oraz Teddy Hocquemiller lub Ralph Pujalti (dr). Mógł też pojawić się Poumi Arnaud (1935-2022), który był ostatnim perkusistą Sidney’a Becheta, który zmarł w 1959 roku.