1999 – JAN GARBAREK JAN w Trójmieście
Jan Garbarek w Trójmieście – Jan Garbarek, norweski saksofonista i kompozytor o polskich korzeniach, gościł na Wybrzeżu trzykrotnie, ale koncerty były cztery.
Po raz pierwszy pojawił się tutaj 25 października 1999 roku, występując w Katedrze Oliwskiej z brytyjskim kwartetem wokalnym The Hilliard Ensemble, specjalizującym się w muzyce dawnej. Była to wtedy ich druga wspólna wizyta w Polsce (w sumie były ich trzy – 1997, 1999, 2005). Wystąpili w składzie: Jan Garbarek (ss, ts), David James (konratenor), Rogers Covey–Crump i John Potter (tenor) oraz Gordon James (baryton). Wykonali wtedy program „Mnemosyne”.
Ich poznański koncert (grali też w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie) tak opisał Stefan Drajewski (Głos Wielkopolski): – „Śpiewacy z zespołu The Hilliard Ensemble (…) śpiewali średniowieczne pieśni rodem z klasztornych psałterzy oraz proste ludowe piosenki różnych kultur. Na to Jan Garbarek „nakładał” swoje saksofonowe improwizacje. Z tego spotkania muzyki dawnej, jazzu i architektury świątyni, która wpływa nie tylko na brzmienie ludzkich głosów i instrumentu, ale również na percepcję słuchaczy, zrodziło się coś, co trudno określić, może najbardziej pasowałoby określenie „współczesna kontemplacja”.



Po raz drugi, i to dwukrotnie, zagrał podczas XXXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pierwszy koncert miał miejsce 27 maja 2010 roku w namiocie na plaży koło przystani jachtowej. Drugi odbył się w dwa dni później, w Teatrze Muzycznym. W obu przypadkach zagrał z zespołem – m.in. Rainer Brüninghaus (key), Yuri Daniel (bg) i Trilok Gurtu (perc).
Czwarty jego koncert na Wybrzeżu miał miejsce 29 czerwca 2019 roku w Operze Leśnej. Zagrali tam dokładnie w tym samym składzie co w 9 lat wcześniej w Gdyni.
Wedle aktualnych zapowiedzi, 26 listopada 2024 roku, w tym samym składzie odbędzie się kolejny, piąty ich koncert i to powtórnie Filharmonii Bałtyckiej
Jan Garbarek (1947) jest jednym z najwybitniejszych europejskich muzyków jazzowych. Jego ojciec, Polak część II wojny spędził w obozie jenieckim w Norwegii. Po wojnie tam się ożenił i osiedlił na stałe. On sam, przez wiele lat był bezpaństwowcem, choć wychowywał się w Oslo. Jazzem zainteresował się mając lat 14, a pierwszą płytę nagrał sześć lat później (Til Vigdis). W 1970 roku związał się z wytwórnią ECM, z którą współpracuje do dzisiaj. Wrota do globalnej kariery otworzyła mu współpraca z pianistą Keith Jarrettem (European Quartet), z którym nagrał siedem płyt – pierwszą „Belonging” (1974). Współpracował z wieloma osobowościami jazzu, ale nie tylko – John Abercrombie, Hariprasad Chaurasia, Don Cherry, Jon Christensen, Bill Connors, Palle Danielson, Bill Frisell, Trilok Gurtu, Charlie Haden, Zakir Hussain, Manu Katché, Bade Fateh Khan, Karin Krog, Marilyn Mazur, Gary Peacock, Terje Rypdal, Ravi Shankar, Bobo Stenson, Ralph Towner, Nana Vasconselos, Miroslav Vitouš, Eberhard Weber, Kenny Wheeler – a także w/w kwartetem the Hilliard Ensemble.
Jego wyjątkowość wynika z niespotykanej wcześniej u muzyków jazzowych umiejętności łączenia tej muzyki z różnymi odmianami światowego folkloru, ale też z muzyką klasyczną. Jak sam mówi: – „Nie gram jazzu, ja gram swoją muzykę”.
Jan Garbarek nagrał ponad 30 autorskich płyt oraz dwa razy tyle w charakterze gościa. Jest ojcem cenionej kompozytorski i piosenkarki Anji Garbarek. Poza wieloma nagrodami muzycznymi, uhonorowanym został również najwyższym norweskim odznaczeniem (Order św. Olafa) oraz niemiecką nagrodą Willy Brandta.
