FONGRAT – Gdynia

FANGRAT – MORSKA (Gdynia, Skwer Kościuszki 24) – podobno pierwsza wytworna cukiernia przedwojennej Gdyni, w której niemal codziennie bywała ówczesna śmietanka towarzyska miasta.  Prowadzili ją od początku lat 30. Teresa i Władysław Fangratowie – był jednym z założycieli Gdyńskiego Związku Propagandy Turystycznej.

 

W tym samym roku pp. Fangratowie, w pomieszczeniach sopockiej kawiarni Astoria (Seestrasse – ul. Boh. Monte Cassino 31) otworzyli filię swojej cukierni – po wojnie, przez wiele lat, mieściła się tam księgarnia, a w ostatnich latach, zmieniające się jak w kalejdoskopie, lokale gastronomiczne.

 

Gdy w 1939 roku do Gdyni wkroczyli Niemcy, pp. Fangratowie trafili do Obozu Koncentracyjnego (KL) w Stutthofie, gdzie zmarli, a ich syn, Bogumił, także cukiernik, zginął podczas obrony Oksywia (16.09.1939). Po wojnie lokal wznowił działalność, zachowując poprzednią nazwę, ale przechodził z rąk do rąk i w 1949 roku został upaństwowiony. Od tej chwili nosił nazwę Restauracja Morska, a dzisiaj działa tam Pyra Bar.

 

W Restauracji Morska grywał m.in. zespół Bogusława Klimczuka (m.in. Władysław Kowalczyk, Jarosław Czyński, Hubert Padzior-Paździerewicz, Henryk Stasiak i Antoni Orzech).

 

Bulwersującą w tym wszystkim jest notka prasowa z roku 1936: – „(…) właściciel cukierni (…) nie toleruje u siebie w lokalu żydów. Żyd może tam wejść tylko w towarzystwie chrześcijanina, by móc się przekonać kto jest ‘wujkiem żydowskim’. Panu Fangratowi należy przyklasnąć”