FLAMINGO BIG BAND

FLAMINGO BIG BAND – orkiestra jazzowa zorganizowana z okazji dziesiątych urodzin zespołu Flamingo, która wystąpiła 13 marca 1968 w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wedle nie potwierdzonych informacji zagrała ona również dnia następnego w Auli Politechniki Gdańskiej i dzień później w Hallu Głównym tejże uczelni. Wątpliwość wynika z tego, że ów pierwszy koncert był imprezą galową, a obsada spora liczebnie. Oznacza to, że w tych kolejnych miejscach mogło grać już tylko ówczesne Flamingo z mniejszą ilością gośćmi.

 

Pewnikiem jest to, że ów galowy big band wystąpił wtedy w składzie: Lucjan Czaplicki (as), Przemysław Dyakowski (ts), Kazimierz Guzowski (as, cl) i Edward Rykaczewski (bs); Piotr Nadolski i Ryszard Podgórski (tp); Stanisław Cieślak, Marian Pietrewicz, Zbigniew Porzyński (tb), Leopold Jóźwiak (p), Lucjan Woźniak (g), Wiesław Damięcki (bg) i Janusz Nalaskowski (dr). Wiadomo też, że grali wtedy m.in. dwa utwory zaaranżowane przez Kazimierza Guzowskiego, a skomponowane przez Counta Basiego, również jego „Work Song” i „Les parapluies de Cherbourg” (Parasolki z Cherbourga) Michela Legranda w aranżacji Jana Tomaszewskiego.

 

Hasłu temu kolorytu dodaje fakt, że w maju 1966 roku, na łamach miesięcznika „Jazz” (nr 117), opublikowano informację, że z okazji 8. rocznicy istnienia tego pisma, w wyobraźni redakcji powstał Big Band Flamingo, w składzie grający w tym czasie, ale i wcześniej: Lucjan  Czaplicki i Eugeniusz Pudelewicz (cl); Edward Rykaczewski (cl, as, tb); Maciej Kossowski, Al Musiał, Piotr Nadolski, Ryszard Podgórski (tp); Jerzy Derfel, Anadrzej Dorawa, Jan Lurski i Zbigniew Porzyński (tb); Jan Tomaszewski (p, tb); Jerzy Derfel (p); Lucjan Woźniak (p, bj); Henryk Pietrewicz, Marek  Strobel i Stanisław Zubel (db); Dariusz Molik i Janusz Nalaskowski (dr) oraz jugosłowiański perkusista Vlado Vuković.