Fetting Edmund

Edmunf Fetting (1927 Warszawa – 2001 Warszawa) – aktor, piosenkarz i pianista jazzowy. Założyciel i lider formacji jazzowej Marabut.

 

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej (PWST) w Warszawie, z której został relegowany. Później zdał egzamin tam eksternistyczny (1951). Muzyką zainteresował się w czasie wojny i pod opieką starszego brata, zawodowego muzyka, zaczął się uczyć gry na fortepianie. W 1947 roku założył zespół Marabut (Jerzy Herman, Zbigniew Horoszewski, Wojciech Piętowski, Mirosław Ufnalewski, Zenon Woźniak, Andrzej Zborski, Antoni Zdanowicz) i przez pierwsze dwa lata był jego liderem. Grywał z tym zespołem w warszawskiej YMCA’e (ul. Konopnickiej 6), ale też w kawiarni Swing Pawilon w Sopocie (1956). W latach 1957-60 był aktorem w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, a po powrocie do stolicy został lektorem w Radiowym Studiu Piosenki. Nieco później zaczął śpiewać piosenki komponowane m.in. przez Krzysztofa Komedę, Andrzeja Kurylewicza, Zbigniewa Namysłowskiego, Krzysztofa Sadowskiego i Andrzeja Trzaskowskiego i innych – później skręcił ku lżejszej muzie. Śpiewał m.in. filmowe przeboje: „Ballada o pancernych” (Czterej pancerni i pies) i „Nim wstanie dzień” (Prawo i pięść).

 

Karierę aktorską rozpoczął w 1949 roku. Wcześniej grywał w Opolu, Kaliszu i Łodzi, a później we wszystkich teatrach stolicy. W 1953 roku rozpoczął też karierę filmową – zagrał w ponad 50 filmach.

 

Był członkiem SPATiF-ZASP (1953-82) oraz przewodniczącym gdańskiego oddziału tej organizacji (1958-60). Otrzymał wiele nagród i medali – m.in. Złoty Krzyż Zasługi.