JAZZOWINKI NR 1

Pierwszy etap XXIV festiwalu Jazz Jantar odbędzie się w klubie Żak (Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197) w dniach 18-21 marca 2021 roku. W tym czasie wystąpią:
Trio Gadt-Chojnacki-Gradziuk – Anna Gadt (voc), Zbigniew Chojnacki (acc), Krzysztof Gradziuk (dr) – promocja płyty „Renaissance”.
Dominik Bukowski & Dominik Kisiel – premiera płyty “Delta Scuti”.
Przemysław Chmiel Quartet – promocja płyty „Watchgraft”
RGG – Łukasz Ojdana (p), Maciej Garbowski (db) Krzysztof Gradziuk (dr) oraz zapewne goście – koncert z okazji 20-lecia zespołu.
Pokusa – Natan Kryszk (bs), Tymon Bryndal (bg), Teo Olter (dr) – promocja płyty „Einz”
Dominik Wania – promocja płyty „Lonely Shadow”
Mateusz Gawęda & Łukasz Stworzewicz – czyli  1/2 Silberman Quartet – zapowiedź nowej płyty ? ? ?
Diomede – Grzegorz Tarwid (p, key), Tomasz Markanicz (sax) – promocja płyty „Przyśpiewki”.
Organizatorzy zastrzegają, że jeżeli pandemia unicestwi te plany, koncerty te odbędą się w dniach 13-16 maja 2021 roku, informując przy tym, że kolejne etapy festiwalu, tym razem również z udziałem artystów zagranicznych planowane są na: 16-18 i 23-25 lipca; 22-24 i 29-31 października oraz 6 listopada 2021 roku.

W styczniowym numerze Jazz Forum (nr 368/343) opublikowano wyniki Ankiety Krytyków – JAZZ TOP 2020, w której głosowało dwóch naszych publicystów – Stanisław Danielewicz i Jakub Knera. W 33 kategoriach zwyciężyło trzech instrumentalistów mających silne związki z Trójmiastem: Grzegorz Nagórski (puzon), Maciej Sikała (saksofon tenorowy) oraz Dominik Bukowski (wibrafon). Generalnie w zestawieniu tym nazwiska tutejszych muzyków odnotowane zostały 57 razy. Poza tym Jazz Jantar znalazł się na szóstym miejscu w kategorii „Najlepszy Festiwal”, a klub Żak na czwartym miejscu w kategorii „Klub Roku”.

Nadal nie ma żadnych konkretnych informacji na temat dalszych losów Sopot Molo Jazz Festival, który od prawie ćwierć wieku odbywał się na początku sierpnia. Jego jubileuszowa edycja w ubiegłym roku, z powodu pandemii, nie doszła do skutku.

Czy odbędzie się w tym roku tego nie wiadomo, ponieważ po 29 latach Kąpielisko Morskie Sopot utraciło prawo do zarządzania sopockim molem, a to KMS od samego początku finansował i organizował festiwal, a nowy operator (MOSiR) i władze miasta unikają jasnej odpowiedzi.

Z drugiej strony, z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że po raz drugi rzędu, pod koniec sierpnia, odbędzie się Sopot Jazz Festival, który przez ostatnie kilkanaście lat odbywał się w Sopocie późną jesienią.

Styczniowy numer Jazz Forum (nr 368/343) nazwać można trójmiejskim, ponieważ zdominowany został materiałami dotyczącymi tutejszych artystów artystach – wywiady z Krystyną Stańko i Joanną Knitter; obszerny materiał o Jakubie Hajdunie, którego debiutancka płyta jest bonusem dla prenumeratorów; stały felieton „na ucho” Leszka Możdżera, a także wspomnienia o zmarłych niedawno: Zbigniewie Szymaniaku (Seaside Dixieland) i Guziku czyli Grzegorzu Guzińskim (Flapjack i Homosapiens). Poza tym znalazły się w nim recenzje płyt: „Music On Canvas For Rafał Bujnowski” Sławka Jaskułke, „Piano Forte Brutto Netto” Pink Freaud i wspomnianej już płyty „Jakub Hajdun Trio” oraz dwóch innych wydawnictw sopockiej firmy Soliton.
W tym samym numerze JF opublikowano wyniki Ankiety Krytyków – JAZZ TOP 2020, w której głosowało dwóch naszych publicystów – Stanisław Danielewicz i Jakub Knera. W 33 kategoriach zwyciężyło trzech instrumentalistów mających silne związki z Trójmiastem: Grzegorz Nagórski (puzon), Maciej Sikała (saksofon tenorowy) oraz Dominik Bukowski (wibrafon). Generalnie w zestawieniu tym nazwiska tutejszych muzyków odnotowane zostały 57 razy. Poza tym Jazz Jantar znalazł się na szóstym miejscu w kategorii „Najlepszy Festiwal”, a klub Żak na czwartym miejscu w kategorii „Klub Roku”.