2003 – FANTAZJA POLSKA w Operze Bałtyckiej

Fantazja Polska – 23 marca 2003 roku, w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, odbyła się premiera półtoragodzinnego widowiska muzyczno-baletowego na motywach utworów: Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego skomponowanego przez Włodzimierza Nahornego. Autorem inscenizacji i choreografem był Sławomir Gidel, a scenografię przygotowali: Barbara Kozula oraz Piotr Miszkiewicz (światło).

 

Na scenie, poza tancerzami, w spektaklu uczestniczyli: Włodzimierz Nahorny (p), Henryk Gembalski (viol), Wojciech Staroniewicz (sax), Mariusz Bogdanowicz (db), Piotr Biskupski (dr) oraz Dorota Miśkiewicz (voc).

Spektakl nie miał jednolitej fabuły – był raczej, nie pozbawioną humoru i szyderstwa, impresją muzyczno-taneczną składającą się z szeregu obrazów tworzących nie zawsze sentymentalny, a czasem wręcz groteskowy, obraz Polski i Polaków. W widowisku przeplatały się dwa nurty tańca – współczesny, oparty na technice modern oraz klasyczny, historyczno-romantycznych.

„(…) Fantazja polska” została przyjęta entuzjastycznie przez publiczność. (…) „Fantazja” odbiega od klasycznego spektaklu z akcją i intrygą. Publiczność ogląda krótkie historyjki porozrzucane po scenie jak kropeczki. W przedstawieniu jest wiele gry z widzem i żartu. (…) Balet Opery Bałtyckiej prezentuje perfekcyjną technikę tańca, muzykalność oraz urzekający styl”.

 

Grażyna Antoniewicz (Dziennik Bałtycki)