ERMITAGE – Gdańsk

Ermitage – Gdańsk (Danzig, Hundegasse 96 – Gdańsk, ul. Ogarna 96) – restauracja działająca w latach 1921-22 roku. Jej właścicielem był Wojciech Napierała – później zarządzał gdańskimi restauracjami Varsovie /Warszawianka (1921-22), sopockim Hotelem Centralnym (lata 20.) i kawiarnią Elite (1928), a także szefem gastronomi w Hotelu Bristol w Warszawie (lata 30.), a po wojnie dyrektorem sopockiego Grand Hotelu (1946-57).

 

To on, w 1921 roku, ściągnął do Gdańska trzech cenionych polskich muzyków – Zygmunt Karasiński (viol, multi.), Jerzy Petersburski (p) oraz Fred Melodyst (bj, multi.), których wsparła gdańska sekcja rytmiczna – jej składu nie udało się ustalić. Z wielu późniejszych publikacji wynika, że był to pierwszy polski zespół jazzowy, w co można powątpiewać.

 

Wcześniej, od 1854 roku pod tym adresem, mieścił się Hotel Reichholds, a następnie Hotel Zum Kronprinzen (von Preussen), którego właścicielem był znany restaurator, Franz Joseph Selonke – w tym hotelu mieszkał Wiktor Gomulicki. Od 1903 roku, w budynku tym działało Gdańskie Towarzystwo Pływackie (Dazinger Schwimmverein), a następnie Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Zabytków Budownictwa i Sztuki Gdańska (Verein zur Erhaltung der Bau und Kunstdenkmäler Danzigs).

 

Obecnie, od 1995 roku, funkcjonuje tam samoistna wspólnota mieszkaniowa.