EL KLUB TRIO – TRIO ZYGMUNTA SKIERSKIEGO

 

EL KLUB TRIO – Trio Zygmunta Skierskiego – zespół jazzujący występujący regularnie w elbląskim EL-Klubie Jazzu Tradycyjnego. Powstało ono wiosną 1963 roku i funkcjonowało przez pięć kolejnych lat. Zespół tworzyli: Zygmunt Skierski (g), Leon Berdowski (db) i Leszek Żebrowski (dr), grając muzykę swingową do tańca, ale też wpierając tuzów polskiego jazzu – m.in. Andrzej Kurylewicz i Jan Ptaszyn Wróblewski.

 

Wcześniej, w elbląskim klubie ZMS „Kosmos” (1960), występował zespół swingowy Braci Skierskich, który rozpadł się w pięć lat później. Tworzyli go na początku: Wacław Skierski (ts, cl, ac); Zygmunt Skierski (g) i Teodor Skierski (db) oraz Stefan Tałamow (ss, ts, viol) i Kazimierz Modelski (dr). Co ciekawe formacja ta, w liczniejszym składzie, funkcjonowała od końca 1956 roku, przez całą dekadę. Poza w/w grali w niej również: Roger Kulus (p) i Leszek Żebrowski (dr) oraz wokalistki: Irena Rogisz-Skibicka, Inna Rejmus i Krystyna Makarewicz – śpiewały one elbląskim Sekstetem Wokalnym. Pod koniec działalności zespołu nastąpiła wymiana niektórych instrumentalistów – Bernard Pommeranz (g) i Ksawery Bazyk (p).

 

W późniejszych latach muzycy z tej formacji występowali w różnych zespołach użytkowych (m.in. w Trójmieście), a Wacław Skierski, w 1981 roku, wyemigrował do Francji, gdzie grywał m.in. w Gerard Ever Big Band.