DOMINIK BUKOWSKI – JOONTAN RAUTIO QUARTET

BUKOWSKI / RAUTIO QUARTET – DOMINIK BUKOWSKI / JOONTAN RAUTIO QUARTET – polsko-fiński kwartet, który powstał w lecie 2008 roku dzięki współpracy muzyków, którzy rok wcześniej zagrali wspólnie trasę w zespole szwedzkiego saksofonisty,  Gorana Larsena.

 

Kwartet składał się z dwóch Finów: Joonatan Rautio (ts) i  Ville Pynssi (dr) oraz Dominikq Bukowskiego (vib) i Piotra Lemańczyka (db). W ich repertuarze znajdowały się głównie kompozycje własne utrzymane w konwencji mainstreamu i hard-bopu, ale też nawiązujące do innych gatunków muzycznych i to nie tylko jazzowych.

 

W latach 2008-12 zespół zagrał kilka tras po Polsce i Finlandii, występując m.in. na Sopot Molo Jazz Festival, Jazz Jantar 2010, Muza w Muzeum oraz gdańskim Teatrze Letnim, sopockich klubach Pick & Roll i Atelier oraz krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

 

W 2009 roku nagrali studyjną płytę „Vice Versa” (Soliton), która została nominowana do Fryderyka 2010.

 

„Mimo, że album mieści się w jazzowym mainstreamie, spełnia wszystkie podstawowe wymagania, jakich oczekuje się od znakomitej jazzowej produkcji: piękne melodie, doskonałe improwizacje, świetna praca zespołowa i krystalicznie czysta jakość dźwięku (…) Ogólnie rzecz biorąc, jest to pierwszorzędny album głównego nurtu, kt óry nie idzie na żadne kompromisy, utrzymując muzykę swingującą i melodyjną, a jednocześnie pełną elegancji i polotu. Ta muzyka ma, być może niezamierzony, pewien posmak „retro”, przenosząc doświadczonego słuchacza z powrotem do lat 50. i ery cool, kiedy muzyka była o dobrym smaku i pięknych kobietach. Oczywiście każdy koneser jazzu powinien po prostu pokochać ten materiał do szpiku kości (…)” – Adam Boruch

 

dyskografia: Vice Versa (2009)