Cybulski Andrzej

Andrzej Cybulski (1933 Warszawa – 1997 Gdańsk) – animator kultury, mecenas sztuki, manager, publicysta, przyjaciel artystów. Współtwórca Uczelnianego Parlamentu PG oraz legendy Klubu Studentów Wybrzeża Żak – był jego prezesem w latach 1957-64 – oraz świetności Bałtyckiej Agencji Imprez Artystycznych (1975-79). Założyciel legendarnego Teatru Bim-Bom, wieloletni działacz i prezes Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury (NCK) i redaktor naczelny periodyku literackiego Litery. Był też dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni (1979-82), gdzie wystawił m.in. śpiewogrę pt. Kolęda Nocka (Wojciecha Trzcińskiego i Ernesta Brylla). Później, jako prywatny przedsiębiorca zajmował się ekologią. Autor kilku książek – m.in. Pokolenie kataryniarzy.

Za jego kadencji w Żaku działały tam słynne teatrzyki: Bim-Bom, To Tu, Co To i Cyrk Rodziny Afanasjeff oraz jazzowa Piwnica u Kuzynów. Występowały amerykańskie zespoły jazzowe: New York Quartet i Delta Rhythm Boys (1960), a także debiutowali Czerwono-Czarni (1960) i Niebiesko-Czarni (1962). Będąc szefem BART współorganizował m.in. Festiwal Sopocki i Jarmark Dominikański. Za jego czasów narodziły się m.in. festiwal Pop Session i ruch Muzyki Młodej Generacji, a także w Trójmieście wystąpiły tuzy ówczesnego jazzu – Freddie Hubbard (1980), Manhattan Transfer (1979) oraz formacje: United Jazz & Rock Ensemble i Auracle (1978), co w owym czasie było rzadkością, bo gwiazdy jazzu grały głównie na Jazz Jamboree w Warszawie. Był twórcą koncepcji adaptacji Wielkiego Młyna w Gdańsku na wielofunkcyjną salę koncertową. Odznaczony: Odznaką 1000-lecia Państwa Polskiego, Krzyżem Kawalerskim, a pośmiertnie Oficerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.

W grudniu 2020 roku odbyła się premiera filmu “Andrzej Cybulski – Bilety do szczęścia” Andrzeja Mańkowskiego, wyprodukowany przez Video Studio Gdańsk, Gdańskie Centrum Filmowe i TVP