1957 – COTTON TEDDY grasował na Wybrzeżu
TEDDY COTTON grasował po Wybrzeżu – w dniach 12-15 stycznia 1957 roku w gdańskiej Hali Stoczni sześć koncertów (3 planowane i 3 dodatkowe) zagrał trębacz i wokalista Teddy Cotton, który wcześniej wystąpił również w Tczewie i Elblągu, a później m.in. w Krakowie. Towarzyszył mu zespół o nieustalonym składzie, w którym udało się zidentyfikować puzonistę Hermana Wilsona z Jamajki oraz wokalistkę June Ramav nieznanego pochodzenia.
Określenie grasował nie jest pozbawione sensu, ponieważ media anonsowały go jako „światowej klasy Srebrną Trąbkę”, informując że jego zespół pochodzi z Nowego Jorku, co było blagą zarówno w kwestii faktów, jak poziomu artystycznego jego występów.
Z jednej strony publiczność w Hali Stoczni była zachwycona, ponieważ Teddy Cotton, ponieważ jak napisał Stanisław Danielewicz w swym „Jazzowisku Trójmiasta – 1945-2010”: – „okazał się zręcznym imitatorem Armstronga, a zespół grający jazz revival i swing (…)”. Z drugiej jednak strony członkowie Gdańskiego Jazz Clubu, gdzie wystąpił na zamkniętym koncercie(Rudy Kot 12.01.1957): – „Mocno narzekali na niewybredne „grepsy” i komercyjny charakter jego show”. Z kolei Jan Szewczyk, jeden z animatorów ówczesnej sceny jazzowej, tak opisał jego krakowski koncert: „Pamiętam też rozczarowanie, jakie sprawił czarny trębacz Teddy Cotton – grał ze dwa dźwięki na krzyż …”[1].
Z cytowanego już „Jazzowiska” dowiadujemy się, że: – „W rzeczywistości zespół przyjechał do Polski z Holandii, ciemny zaś kolor skóry zarówno Cottona, jak puzonisty Wilsona miał imitować ich afroamerykańskie pochodzenie. Trębacz Teddy Cotton urodził się w Gujanie Holenderskiej (…) W dzieciństwie przeniósł się do Holandii. W rzeczywistości nazywał się Thodoor Kantoor (…)”.


