COLOURS OF SPACE

Colours of Space for Organ & Saxophone – wyjątkowy projekt, który narodził się w 2007 roku i stał się cyklicznym punktem programu, funkcjonującego od 1977 roku, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Prezentowany bywa on w innych kościołach – m.in. Konin. W 2014 roku w jego realizacji udział wziął m.in. kantor, ksiądz Piotr Mizera oraz chór Schola Cantorum Thoruniensis p/d Paweł Głowiński.

 

Stworzyli go: organista, prof. dr hab. Bogusław Grabowski oraz saksofonista Maciej Sikała. Ten pierwszy jest: wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku, organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej, dyrektor rzeczonego festiwalu oraz specjalistą w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Ten drugi, jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku, band-liderem i wybitnym jazzowym instrumentalista o europejskiej renomie).

 

Podobny projekt przygotowali wcześniej: Bogusław Grabowski i saksofonista Piotra Prońko (1993-97) oraz Piotr Prońko i Michał Banasik (1999-2001).

 

Przeglądając repertuar jaki jest prezentowany w ramach projektu widać, że jest to gramie od Jana Sebastiana Bacha po Jehana Alaina, od muzyki renesansowej, przez jazz po twórczość kompozytorów współczesnych. „Zazwyczaj gramy diatoniczne rzeczy, wykorzystując skale kościelne. Nie ma tam zbyt dużo jazzu. To raczej poszukiwania sonorystyczne, muzyka medytacyjna” (Maciej Sikała).

 

dyskografia: The Colours of Space for Organ & Saxophone (2009); Mater Sanctissima (2015).