Christa Janusz

Janusz Christa (1934 Wilno – 2008 Sopot) – rysownik z wykształcenia ekonomista (WSE Sopot). Autor kultowych polskich komiksów, którego pasją był jazz – grał na perkusji. Artystyczną karierę rozpoczął w 1956 roku współpracując z miesięcznikiem „Jazz” – był sekretarzem Redakcji i redakcyjnym grafikiem.

 

Pierwszy jego „jazzowy” rysunek ukazał się właśnie tam, w listopadzie 1956 (nr 05). W lutym roku następnego opublikowano jego historyjkę obrazkową pt. „Rock & Roll” (nr 08), a miesiąc później 8-odcinkową „Opowieść o Armstrongu” (nr 09-17) – teksty do niej napisał Józef Balcerak. Seria ta miała podtytuł „Nowy Orlean”, co dawało nadzieję, że będzie ona kontynuowana, ale to się nie stało.

 

W tym samym mniej więcej czasie rysował również dla magazynu „Przygoda”, a następnie przez wiele lat pracował dla redakcji „Wieczoru Wybrzeża” i „Świat Młodych”, gdzie publikowano m.in. serię komiksów pt. „Kajko i Koko” – podobnych serii było kilkadziesiąt. Dotychczas wydano ponad 20 albumów z jego rysunkami. Znane firmy produkcyjne (Hanna-Barbera, Virtual Magic,  Netflix) kilkakrotnie podejmowały próby ekranizacji jego komiksów, co udało się połowicznie

 

Otrzymał m.in. Srebrny Medal „Gloria Artis” oraz nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2007), a także, pośmiertnie, nagrodę „Zasłużony dla komiksu polskiego” (2019).