CHOPIN NA 5 FORTEPIANÓW – 2010-2011

CHOPIN NA 5 FORTEPIANÓW – projekt pomyślany jako interaktywny dialog między muzykiem klasycznie interpretującym siedem utworów Fryderyka Chopina, a czwórką pianistów o jazzowych inklinacjach. Zainicjował go Krzysztof Gałkowski z Instytutu Adama Mickiewicza, a rolę kreatora i realizatora przyjął na siebie Sławek Jaskułke. Zaprosił on do współpracy: Katarzynę Borek, laureatkę międzynarodowych konkursów pianistycznych (Gent, Balzano, Getynga, Moskwa) oraz Joannę Dudę, Piotra Wyleżoła i Pawła Kaczmarczyka. Jego oficjalna premiera miała miejsce 12 września 2010 roku na centralnym placu Wystawy Światowej „Expo 2010”, a prapremiera, w przeddzień w Changing Art Center w Szanghaju.

Jeden z tamtejszych recenzentów napisał: – „Chopin na 5 fortepianów” brzmi jak rozmowa, w której każde zdanie pogłębia temat, choć czasem wygląda jak przekomarzanie się ludzi o różnych poglądach, a czasem jest chórem doskonale zestrojonych z sobą głosów”.

Polska premiera projektu „Chopin na 5 fortepianów” miała miejsce 3 września 2011 na Skwerze Hoovera w Warszawie w ramach cyklu „Chopin na Krakowskim Przedmieściu”, przy czym Piotra Wyleżoła zastąpił Paweł Orzechowski. Następny koncert, już w oryginalnym składzie, miał miejsce 12 września 2011 roku w MCKA Zatoka Sztuki w Sopocie, w ramach festiwalu I ArtLoop Festival Sopot. Kolejne koncerty odbyły się w: 20 września 2011 roku w Singapurze (Nanyang Academy of Fine Arts) oraz  3 listopada 2011 roku w  Forbidden City Concert Hall i w trzy dni później w Peking University Concert Hall w Pekinie. Tym razem jako piąty grał Paweł Tomaszewski.

Projekt „Chopin na 5 fortepianów” dotychczas nie doczekał się wersji fonograficznej.

 

www.katarzynaborek.eu

www.joannaduda.com

www.jaskulke.com

www.pawelkaczmarczyk.com

www.piotrwylezol.com

www.piotrorzechowski.pl

www.paweltomaszewski.com