CASSINO JAZZ AT NIGHT – 1970

CASSINO JAZZ AT NIGHT – sezonowy klub jazzowy funkcjonujący w lecie 1970 roku w wolno stojącej kawiarni „Pawilon” (Sopot, pl. Przyjaźni Polsko-Radzieckiej 2, a obecnie pl. Zdrojowy).

 

Klub powstał on z inicjatywy Zofii Komedowej-Trzcińskiej, która nim również kierowała. Grali tam m.in.: Mieczysław Kosz z Marianną Wróblewską i solo, Włodzimierz Nahorny, Krzysztof Sadowski, Zbigniew Seifert, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Dżamble.

 

Obok funkcjonującej w tym samym czasie w sopockim Grand Hotelu pierwszej polskiej dyskoteki „Musicorama” Franciszka Walickiego, było to najbardziej oblegane miejsce tego lata, a mimo w roku następnym klubu już nie było. W kilka lat później kawiarnia „Pawilon” zmieniła nazwę na „Fantom”, a kawiarnia zyskał dwuznaczną reputację i nazywana była „klubem podwarszawskim”.

 

Dzisiaj po tym lokalu nie pozostał nawet ślad, ponieważ na początku XXI wieku wybudowano w tym miejscu Dom Zdrojowy, a w jego miejscu znajduje się wejście do Państwowej Galerii Sztuki. Na szczęście, niemal vis a vis, po drugiej stronie deptaka zachował się niemal bliźniaczo podobny pawilon (pl. Zdrojowy 4), który jest obecnie przybudówką do Szpitala Reumatologicznego – „Pawilon” był budynkiem wolnostojącym.

 

Ciekawostką jest fakt, że w ogródku kawiarni „Pawilon” funkcjonował legendarny, pierwszy „Non-Stop” – jeden z „wynalazków” Franciszka Walickiego – a jego rezydentami byli Czerwono- (1961) i Niebiesko-Czarni (1962).