CAFE CLUB – Gdynia

CAFE CLUB (Gdynia, ul. Jana z Kolna 4) – restauracja z dancingiem działająca prawdopodobnie od 1932 roku. Pierwotnie nosił on nazwę Adria, ale w dwa lata później zmienił nazwę na Colombina. Jej nowymi zarządcami byli: Eugenia Laroche-Staszauerowa i Stanisław Bijakowski.

 

W 1935 roku, w występował tam m.in. zespół pianisty Aleksandra Sienkiewicza vel Doriana, w którym grali zazwyczaj jego bracia: Edward (cel) i Henryk (viol) – występowali często pn. Orkiestra Braci Dorian.

 

W rok później lokal ów po raz kolejny zmienił właścicieli i nazwę na Cafe Club i pod tym szyldem dotrwał do wojny. W tym czasie grywała tam formacja Władysława Figiela oraz „Rewelacyjna orkiestra ‘jazzowa’ The Lorelly-Boys 7 p/d Artura Kirela z prymusem harmonistów p. Turewiczem” (cytat z notki prasowej) – chodzi tu zapewne o Kazimierza Turewicza.  

 

Jaką nazwę nosił ów lokal po wojnie i czy przetrwał reformę ministra Hilarego Minca trudno ustalić, ale od 1956 roku działał ponownie pod „historyczną nazwą” Adria. Obecnie w tym miejscu mieści się „Restauracja Kaperska”.