CAFE BAŁTYK – Gdynia

CAFE BAŁTYK (Gdynia, ul. 10 lutego 24) – ciesząca się doskonałą opinią kawiarnia oraz cukiernia, usytuowana na parterze i w piwnicach budynku będącego jedną z ikon gdyńskiego modernizmu. Postał on w latach 1935-36 wedle projektu Romana Piotrowskiego. Był to nowoczesny budynek biurowo-mieszkalny, w którym urzędował Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych (później ZUS), a na parterze funkcjonowały też liczne sklepy lokal.

 

Kawiarnia i cukiernia należała do Karola Albrechta i do wojny była jednym z prestiżowych ośrodków kulturalnych ówczesnej Gdyni. Odbywały się tam organizowane przez plastyka, Zygmunta Cywińskiego, spotkania literackie, m.in. z udziałem Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Marii Dąbrowskiej, Zofii Nałkowskiej i Melchiora Wańkowicza oraz wystawy, koncerty i potańcówki.

 

W czasie wojny lokal ten dostępny był wyłącznie dla Niemców (Nur für Deutsche) i nosił nazwę na Cafe Berlin, natomiast po jej zakończeniu, przejęty został przez Gdyńskie Zakłady Gastronomiczne i wrócił do poprzedniej nazwy. W roku 1969 cały budynek został przejęty przez Polskie Linie Oceaniczne (PLO) a w niecałe 40 lat później stał się własnością miasta (2008). Obecnie mieszczą się tam biura kilku wydziałów Urzędu Miasta.