BUKOWSKI SEXTET – Dominik Bukowski Sextet

BUKOWSKI SEXTET – Dominik Bukowski Sextet – wibrafonista i kompozytor Dominik Bukowski swój pierwszy zespół założył wspólnie z kolegami ze studiów w 1998 roku. Był to kwartet, który nosił on nazwę Blue Mind Quartet. W 2002 roku zdobyli razem główną nagrodę na Bielskiej Zadymce jazzowej, i nagrali debiutancką płytę w studio Polskiego Radia Katowice. W dwa lata później zrealizował on już samodzielnie autorski projekt pn. Dominik Bukowski & Projektor, który był sekstetem. Grali w nim, poza liderem: Wojciech Staroniewicz (ts); Łukasz Poprawski (as); Piotr Lemańczyk (db); Hubert Zemler (dr) i Paweł Grabowski (sample). W 2005 roku wydana została ich wspólna płyta.

– „Muzyka jest absolutnie oszałamiająca, typowy melancholijny polski jazz w najlepszym wydaniu, z pięknie utkanymi melodiami, które są następnie rozwijane przez zespół, tworząc pogodne krajobrazy dźwiękowe. Wiele z nich mogłoby służyć jako ścieżki dźwiękowe do wyimaginowanych filmów (…) Ogólnie rzecz biorąc, jest to znakomity debiut i fantastyczny polski album jazzowy, który z perspektywy czasu jest najczęściej pomijany, a zdecydowanie zasługuje na honorowe miejsce na krótkiej liście najlepszych albumów nagranych w pierwszej dekadzie XXI wieku”. (Adam Baruch).

 

W dniach 15 i 16 stycznia 2007 roku nagrany został kolejny jego album w sześcioosobowym składzie. Nosi ona tytuł „Times Get Changed” i wydany został w niecały rok później. Tym razem, poza Bukowskim oraz Poprawskim, w nagraniach udział wzięli: Piotr Wojtasik (tp); Jacek Namysłowski (tb); Maciej Szczyciński (db) i Sebastian Frankiewicz (dr) – realizatorem był Jan Smoczyński.

 

– „Muzyka jest zdominowana przez sekcję dętą, a Bukowski gra solo oszczędnie, co w sumie odzwierciedla jego pozycję jako lidera tej sesji w fotelach kompozytora i aranżera, a nie z przodu jako instrumentalisty. Ta bezinteresowna decyzja jest oczywiście godna pochwały, a także tworzy doskonałe brzmienie zespołu, które jest przecież jednym z głównych elementów doświadczenia jazzowego. Nie trzeba dodawać, że indywidualne występy wszystkich uczestników są bez zarzutu (…) Z perspektywy czasu jest to niezwykły album, warty odkrycia i ponownego odwiedzenia. Jest niestety rzadko wymieniany wśród ważnych polskich nagrań jazzowych, choć zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie, ponieważ różni się od większości innych albumów nagranych w Polsce w pierwszej dekadzie XXI wieku. (Adam Baruch).

 

Od tego czasu, Dominik Bukowski, na zaproszenie bardzo różnych muzyków z najwyższej półki, nagrał kilkadziesiąt albumów, ale też stworzył cztery autorskie, projekty w czteroosobowych składach – „Vice Versa” (2009); „Simple Worlds” (2014); „SuFia” (2016); „Transatlantyk” (2019).

 

dyskografia:  „Dominik Bukowski & Projektor” (2005); „Times Get Changed” (2008)