Bobrowski Mirosław

Mirosław Bobrowski – Mirosław M. Bobrowski (1939 Warszawa – 2018 Białystok) – wokalista. Absolwent Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej (doktor habilitowany). Pracował w Akademii Medycznej w Gdańsku i Białymstoku (1967) i Politechnice Białostockiej (1976). Był tam organizatorem i kierownikiem Zakładu Biologii Sanitarnej, który prowadził przez ćwierć wieku. Poza tym wszystkim był też twórcą kilku oryginalnych programów komputerowych, ale jego największą pasją był jazz.

 

Jako jeden z niewielu w tamtych czasach znał dobrze język angielski i w nienaganny sposób wykonywał standardy jazzowe – było to ekspresyjne, ale raczej jamowe śpiewanie. W latach 1961-66 występował w Klubie Żak – m.in. z Swingtetem Edwarda Rykaczewskiego, triem Stanisława Cieślaka i North Coast Combo – ale z żadnym z tych zespołów nie był związany na stałe. 23 marca 1962 roku wystąpił jako solista w premierowym koncercie Niebiesko-Czarnych (był to jedyny ich wspólny występ). W 6 lat później wziął udział  w koncercie 10-lecia zespołu Flamingo oraz w Filharmonii Bałtyckiej (15.03.1968).

 

Jego siostra, Alicja Bobrowska (obecnie Schilder) była pierwszą powojenną zwyciężczynią konkursu Miss Polonia ’57. W rok później zajęła V miejsce w konkursie Miss Universe w Long Beach (Kalifornia).