1956 – BŁĘKITNY JAZZ w Sopocie

BŁĘKITNY JAZZ – Orkiestra p/k Ryszarda Damrosza – 23 i 24 czerwca1956 roku, w wypełnionej po brzegi Operze Leśnej w Sopocie, odbyły się cztery koncerty orkiestry „Błękitny Jazz”, która w kilka dni później ruszyła w trzymiesięczne tournée po Związku Radzieckim.

 

Powstanie tej niezwykłej, jak na owe czasy, orkiestry miało miejsce z inicjatywy Komisji d/s Muzyki Rozrywkowej przy Związku Kompozytorów Polskich, która w lutym 1954 roku powołała na jej szefa, Ryszarda Damrosza. Pierwszy koncert tego 40-osobowego zespołu miał miejsce w dwa lata później w Sali Kongresowej w Warszawie (4.02.1956), a pierwszych nagrań dokonano w Filharmonii Narodowej (22.02.1956).

Koncerty orkiestry otwierał kompozycja „Rhapsody In Blue” George’a Gershwina, a w repertuarze znajdowały się ponad to utwory: „Night and Day” i „Begin the Beguine” Cole Portera, „Tenderly” Waltera Grossa, „Stardust” Hoagy Carmichaela; „Cheeck to Cheek” Irwinga Berlina czy „Trumpet Rhapsody” Harry Jamesa. Świadczy o tym, że była to raczej orkiestra taneczno-swingowa, a nie jazzowa, choć Damrosz wzorował się na nagraniach Counta Bassiego. Tendencja ta, w czasie sowieckiego tournée orkiestry wywołało niezadowolenie radzieckich dygnitarzy, którzy uznali, że jest to propagowanie, wrogiej im, amerykańskiej kultury (jazz), skutkiem czego, po powrocie do kraju po cichu zespół została rozwiązana. Zdarzenie to miało jednak drugie dno, ponieważ Damrosz ujawnił też władzom  finansowe przekręty jakich dopuścili się organizatorzy, za co został „karnie zesłano” na stypendium do Paryża (!).

Wokalistami współpracującymi z orkiestrą byli: Ada Biell, Carmen Moreno i René Glaneau, natomiast solistami instrumentalistami, m.in.: Józef Grabarski (tp); Jan Walasek (ts); Leon Witt (p). Grali z nimi również: Stanisław Pasztaleniec i Marian Krawiński (as); Witold Sokołowski (ts); Józef Rosołek (b)