BASSISTERS ORCHESTRA

BASSISTERS ORCHESTRA – jak to ktoś ładnie powiedział, pierwotnie był to zespółem do zadań specjalnych, skrzykniętym w 1997 roku przez Wojciecha Mazolewskiego. Była to jego reakcja na zlecenie mające za pomocą improwizacji wzmocnić dźwiękowo spektakl francuskiego Teatru PV zaproszony do Gdańska z z okazji 1000-lecia miasta. Był to dęto-perkusyjny zespół marszowy, w którym obok Mazolewskiego zagrali m.in.  Joanna Charchan (sax), Tomasz Ziętek (tp), Michał Gos (perc)  oraz kilku jego kolegów ze Szkoły Muzycznej we Gdańsku Wrzeszczu.

 

Przedsięwzięcie to okazało się na tyle inspirujące, że jego twórca powrócił do tego pomysłu w kilka lat później. Konsekwencją tych jego działań było nagranie w 2001 roku muzyki do spektaklu „Dialogus in conventione” przygotowanego przez Teatr Tańca „Dada von Bzdülöff”. Materiał ów został zarejestrowany w ciągu jednej nocy w studiu Akademii Muzycznej w Gdańsku, a następnie wydany, w małym nakładzie, na płycie pt. „Bassisters Orchestra” (TNS Records). W jej nagraniu tym, obok Mazolewskiego (bg, sample), udział wzięli: Marek Regulski (sax, tp), Sławek Jaskułke (key), Michał Jarzębski (g) i Paweł Nowicki (dr, vib) i Tomasz Ballaun (perc).

 

W dwa lata później (24.08.2003) w czasie III Gdańskich Nocy Jazsowych odbył się koncert „Jazzmowa Session Wojtka Mazolewskiego”, podczas którego oficjalnie debiutowała zupełnie nowa Bassisters Orchestra – wcześniej zagrali podobno trzy kameralne koncerty. Ten nowy zespół tworzyli: W. Mazolewski (coop sampler), Mikołaj Trzaska (sax, bcl), Bunio – Michał Skrok (synth, vocoder), Fisz – Bartosz Waglewski (voc), Emade – Piotr Waglewski (sampl), Macio Moretti – Maciej Moruś (dr, perc).  Koncert ów został zarejestrowany i wydany na pierwszej oficjalnej ich płycie „Live at Wrzeszcz” (2004). W rok po oficjalnym debiucie (17.07.2004), ekipa w tym samym składzie, wystąpiła na XII Gdynia Summer Jazz Days, w Operze Leśnej, jako suport amerykańskiej, soulowo-funkowej formacji Kool & the Gang.

 

W 2006 roku wydana została ich drugą, tym razem studyjna płyta pt. „Numer Jeden”, w nagraniu której gościnnie uczestniczyli: Maciej Cieślak (g), Mitsuru Katano – Japan Mitch (voice) oraz Orkiestra Dęta w składzie: Tomasz Duda (bcl, cl, sax, fl), Mauricio Takara i Rob Mazurek (cl). Jej producentami byli: Bunio, Emade i Macio Moretti. Po wydaniu tego krążka zespół odbył trasę koncertową po Polsce, występując m.in. na festiwalu Open’er w Gdyni (2007) i zaraz potem uległ hibernacji.

 

Mazolewski, po sukcesie Bassisters Orchestra, wyznał jednemu z dziennikarzy: – „Chodziło mi o to by zebrać wokół siebie, na scenie, grono starych i nowych znajomych, różne, silne osobowości muzyczne, by opierając się na wspólnej improwizacji, poeksperymentować sobie”.

 

Dyskografia: Bassisters Orchestra (2001), Live at Wrzeszcz (2004), Numer Jeden (2006) .