ATLANTIC – Gdynia

ATLANTIC (Gdynia, ul. 3 Maja 28) – klub muzyczny założony przez Sławka Łubę, który wcześniej stworzył legendarny „Pokład”. Funkcjonował on w latach 2014-18 (otwarcie: 27.06.2014). Znany był z dobrej akustyki i przyzwoitej aparatury nagłośnieniowej i oświetleniowej oraz przemyślanych rozwiązań przestrzennych (4500 m2, 3 bary). Zasłynął  ze zróżnicowanej oferty programowej, w której jednak rock i muzyka taneczna odgrywały rolę dominującą. Mimo to wystąpili tam m.in.: Al Di Meola, Kenny Garrett, Vincent Herring i Jeremy Pelt. Gościły tam też zespoły: Akurat, Free Blues Band, IRA, Lao Che, Lipali, Luxtorpeda, Mikromusic, Strachy na Lachy, TSA i Zakopower oraz Ania Dąbrowska, Doda, Gooral, Gordon Haskell, Jarboe (Swans), Lech Janerka, Grażyna Łobaszewska, Dr Misio, Mrozu, Dawid Podsiadło i Midge Ure (Ultravox). Ze względu na nieuleczalną chorobę, twórca klubu, w 2017 roku, sprzedał ów obiekt i w jego miejscu powstał lokal o nazwie „Nowy Harem” (NH) czyli dyskotek w arabskim anturażu.

 

Historia budynku, w którym działał klub „Atlantic”, jest o wiele dłuższa i skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Pierwotnie, w 1934 roku w obiekcie tym powstała „Galeria Morska” Mariana Mokwa, w której eksponowano czterdzieści jego dzieł. Później działało tam również kino „Lido” (1937). Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 roku, Niemcy zlikwidowali galerię, spalili wszystkie obrazy artysty, a kino przemianowali na „Goten” (1940). Po wojnie, od czerwca 1945 roku, nosiło ono nazwę „Wolność”, a następnie „Atlantic” (1947). Od początku lat 90. działał tam m.in.: sklep spożywczy, kawiarenka internetowa i ciucholand. Później, ze względu na fatalny stan techniczny obiektu, został on zamknięty, popadł w ruinę i skazany był na rozbiórkę, ale śp. Sławek Łuba potrafił przekonać władze miasta do zmiany tej decyzji i uratował cały obiekt.

Ciekawostką jest fakt, że w 1947 roku nad samym morzem w Gdyni (gdzie konkretnie nie wiadomo) funkcjonował lokal o nazwie „Lido”, w którym grywała Orkiestra Barnabasa Figety.