ARTEMA – Gdańsk Wrzeszcz

ARTEMA (Gdańsk, ul. Wyspiańskiego 7 – DS 10 PG) – w drugiej połowie lat 70. jeden z najbardziej aktywnych jazzowo klubów studenckich w Trójmieście. Był podobny do wszystkich klubów (z wyjątkiem Kwadratowej) podległych Politechnice Gdańskiej – Artema, Hi Fi, Koga, Mechanik, Schronik, Tahus. Były one usytuowane w piwnicach lub przyziemiu domów studenckich, które pobudowano w latach 50. ubiegłego wieku. Powstanie tych klubów było przeważnie oddolną inicjatywą studentów starszych lat, którzy wynosząc gruz, malując ściany i prowadząc samodzielnie prace remontowo-adaptacyjne, tworzyli w tym sposobem autonomiczne enklawy kulturalno-rozrywkowe. W przypadku tego klubu, ale nie tylko, w prace te bardzo zaangażowany był Czesław Tumielewicz (dziś znany malarz), który koordynował wszystkie te działania, ale też stworzył tam atrakcyjne mozaiki i zorganizował  niemal całe wyposażenie klubu. Oficjalnie mieściło się tam od 130 do 150 osób, ale bywało że było tam ich i dwa razy więcej.

 

Artema powstała w 1968 roku, a nazwa sama nazwa była kombinacyjnym skrótem powiązanym z kierunkiem studiów mieszkających w tym akademiku sudentów –ARchitektura i TEchnologia MAszyn. W 1975 Artema otrzymała wyróżnienie „Czerwonej Róży” – Ogólnopolski Konkurs Klubów Studenckich. Niedługo potem, ze względów na zagrożenia pożarowe, klub został zamknięty. Po dwóch latach, na powtórne otwarcie klubu zorganizowano „Sesję Jazzową” (16-19.05.1978), będącą połączeniem prezentacji muzyki mechanicznej (jazzowej i bluesowej), koncertów, które uzupełniała wystawa plakatów muzycznych. Wystąpili wtedy: Antiquintet, Dekathlon Jazz Band, Extra Ball, Mietek Blues Band i zespół Set. Zwieńczeniem tych koncertów były jam sessions, z udziałem zarówno jazzowych i rockowych. Od tego czasu, takie imprezy, w nie tak rozbudowanej formie, organizowano nawet dwa razy w tygodniu.

 

Wszystkie te kluby miały podobny profil programowy i przeważnie były one też miejscem prób dla zespołów jazzowych i rockowym, które w rewanżu grywały tam „do tańca i do różańca”. W różnym czasie, w Artemie, rezydowały grupy: Ritornel, Coxi, Mietek Blues Band, Na Luzie i Fonek 2, jazz-rockowa formacja Waldemara Jurewicza oraz kwartet, z którego później wyłonił się nagradzany Time Quartet (m.in. M. Sikała i M. Bogdanowicz).

 

Za ciekawostkę uznać można fakt, że w 1978 roku roku kierownictwo klubu zgłosiło do konkursu „Ogólnopolskiej Giełdy Programowej Klubów Studenckich” scenariusz, który nosił tytuł: „Największym wrogiem jest twój tyłek – Podnieś go – Rusz się – Niech się coś dzieje”.

 

Duży wkład w funkcjonowanie klubu w latach 70., w kolejności alfabetycznej, mieli: Marek Kubaszewski, Janusz Kwiatkowski, Marek Lewicki, Witold Merkel, Andrzej Morszek, K. Olszewski, Krzysztof Tyszkiewicz, Marek Wojtysik.