ANTYKWINTET

ANTYKWINTET – ANTIQUINTET – nazwy stosowane alternatywnie w przypadku zakusów cenzury. Zespół powstał w 1978 roku w Gdańsku i niemal „z biegu” wystartował w konkursie Jazz nad Odrą ’78, gdzie perkusista, Józef Eliasz otrzymał wyróżnienie. W roku następnym, w tym samym konkursie zdobyli II nagrodę zespołową, a w 1980 roku zwyciężyli jako formacja, a Leszek Kułakowski otrzymał nagrodę za kompozycję. Od tego momentu zespół funkcjonował jeszcze przez rok, po drodze zaliczając wszystkie liczące się w kraju festiwale, z Jazz Jamboree, finałem Festiwalu Kultury Studentów PRL czy Dniami Komedy w Warszawie. Występowali też w Berlinie Zachodnim, na Węgrzech i w Związku Radzieckim.

Formację tworzyli: kompozytor i  twórca koncepcji zespołu, Leszek Kułakowski (p, viol), Antoni Śliwa (fl, as), Lech Wieleba (db) i Józef Eliasz (dr). W 1980 dołączył do nich wielokrotny laureat Jazzu nad Odrą i Festiwalu Improwizacji Jazzowej, Mariusz Stopnicki (tp). W zespole grali również: Leszek Dranicki (g), Marian Szarmach i Piotr Jankowski (dr) i współpracowała m.in. Grażyna Auguścik (voc).  Mimo tych osiągnięć doczekali się tylko jednej studyjnej sesji radiowej, z której pochodzą nagrania wydane na płycie w serii „Swingujące 3-miasto” (2012).

Na ulotce reklamowej z przełomu lat 70. i 80. znajduje się takie oto wyjaśnienie co zespołowi „w duszy gra”: – „Trudno określić jednym słowem całokształt sytuacji muzycznych, estetycznych, filozoficznych, kształtujących słowo ‘muzyka’… Wywodzi się ona z głównego nurtu Jazzu, w prostej linii od Johna Coltrane’a, Milesa Davisa, Billa Evansa i innych wielkich postaci jazzu. Do tradycji trzeba dodać nowoczesne elementy muzyki modalnej, kształtowanie formy w oparciu o pewien materiał np. skalę, elementy free, opartego na podstawie harmonicznej”.