ANTYKWINTET

ANTYKWINTET – ANTIQUINTET (nazwy stosowana alternatywnie w przypadku ingerencji cenzury) powstał w 1978 roku w Gdańsku z inicjatywy Leszka Kułakowskiego. Niemal z biegu wystartowali w konkursie festiwalu „Jazz nad Odrą”, gdzie Józef Eliasz otrzymał wyróżnienie jako instrumentalista, a cały zespół bardzo dobre recenzje i liczne zaproszenie koncertowe. W następnym roku, w tym samym konkursie, zdobyli II nagrodę zespołową, a w roku 1980 zwyciężyli jako formacja, zdobywając też nagrodę za kompozycję –   „Reinkarnacja” (L. Kułakowski).

Po tych sukcesach zespół funkcjonował jeszcze rok, po drodze zaliczając wszystkie liczące się imprezy w kraju – a Jazz Jamboree ’80 i Dni Komedy w Warszawie, Pomorska Jesień Jazzowa, finał Festiwalu Kultury Studentów PRL w Poznaniu. Występowali w Berlinie Zachodnim, na Węgrzech i w Związku  Radzieckim. Mimo tych imponujących osiągnięć zespół dorobił się tylko jednej sesji nagraniowej (Radio Gdańsk). Natomiast w 2012 roku, w ramach  serii „Swingujące 3-miasto” ukazała się ich jedyna płyta, na której znalazły się nagrania koncertowe z festiwali Jazz nad Odrą 1978-80.

Antykwintet tworzyli: Leszek Kułakowski (p, viol, lider); Antoni Śliwa (fl, as);  Lech Wieleba (db); Józef Eliasz (dr). W 1980 roku dołączył do nich wielokrotny laureat Jazz nad Odrą i Festiwalu Improwizacji Jazzowej, Mariusz Stopnicki (tp). Grali w nim również perkusiści: Marian Szarmach (1979-81), Piotr Jankowski (1981-82) i Piotr Narloch (1982-83). Poza tym zespół współpracował m.in. z: Grażyną Auguścik i Leszkiem Dranickim oraz Mathiasem Pogodą (g) i  Peterem Misslerem (as).

 

Na ulotce reklamowej zespołu z przełomu lat 70. i 80. znajduje się taki oto ich manifest: – Trudno określić jednym słowem całokształt sytuacji muzycznych, estetycznych, filozoficznych, kształtujących słowo ‘muzyka’… Wywodzi się ona z głównego nurtu Jazzu, w prostej linii od Johna Coltrane’a, Milesa Davisa i Billa Evansa i innych wielkich postaci jazzu. Do tradycji trzeba dodać nowoczesne elementy muzyki modalnej, kształtowanie formy w oparciu o pewien materiał np. skalę, elementy Free, opartego na podstawie harmonicznej. Utwory prezentowane przez Antykwintet to przeważnie kompozycje pianisty, Leszka Kułakowskiego”.  

Na ulotce reklamowej z przełomu lat 70. i 80. znajduje się takie oto wyjaśnienie co zespołowi „w duszy gra”: – „Trudno określić jednym słowem całokształt sytuacji muzycznych, estetycznych, filozoficznych, kształtujących słowo ‘muzyka’… Wywodzi się ona z głównego nurtu Jazzu, w prostej linii od Johna Coltrane’a, Milesa Davisa, Billa Evansa i innych wielkich postaci jazzu. Do tradycji trzeba dodać nowoczesne elementy muzyki modalnej, kształtowanie formy w oparciu o pewien materiał np. skalę, elementy free, opartego na podstawie harmonicznej”.