1977 – MANHATTAN TRANSFER w Olivii
MANHATTAN TRANSFER w Gdańsku – 3 marca 1977 roku, w kilka dni po spektakularnym sukcesie na targach MIDEM w Cannes, amerykański kwartet wokalny Manhattan Transfer wystąpił w Hali Olivii w Gdańsku. Zespół zaśpiewał w składzie: Tim Hauser (bas/baryton), Lauren Massé (sopran), Alan Paul (tenor), Janis Siegel (alt).
Kolejne ich wizyty w Polsce miały miejsce w roku 2005 (Era Jazzu) i w 2010 (Ladies Jazz Festival) oraz w 2021 (Siesta).
Grupę Manhattan Transfer założył w 1969 roku, w Nowym Jorku, Tim Hauser. Wtedy był to kwintet w składzie: Erin Dickins, Tim Hauser, Marty Nelson, Gene Pistilli i Pat Rosalia. Nagrali razem album „Jukin’” (1971), który nie przyniósł spodziewanego sukcesu, więc zespół rozsypał się. Niedługo potem Hauser zmontował nowy, tym razem czteroosobowy, skład (Tim Hauser, Lauren Massé, Alan Paul, Janis Siegel), który odniósł globalny sukces. Zajęło im to sporo czasu – zaczynali w klubach Greenich Viilage, później występowali w hotelu Waldorf Astoria (NY), by w 1975 roku nagrać dużą płytę (The Manhattan Transfer), która trafiła na listy bestsellerów po obu stronach Oceanu. Sukces przypieczętowały przeboje: „Chanson D’Amour” (1977), „Birdland” (1980), „Route 66” (1982), a rynkową pozycję potwierdziło 10 nagród Grammy (1980-92) oraz Najlepszej Wokalnej Grupy Świata w ankietach Dawn Beat i Playboy (1980-90). W 1998 roku zostali wprowadzeni do Wokalnej Galerii Chwały (Vocal Group Hall of Fame).
W międzyczasie, z przyczyn zdrowotnych, Laurel Massé zastąpiła Cheryl Bentyne (1978), a ją Margaret Dorn (2011) i Katie Campbell (2014). Z kolei po śmierci Tima Hausera, do składu wszedł Trist Curless (2014). Wcześniej, wykorzystując hibernację zespołu, którą spowodowała choroba lidera, Erin Dickins z pierwszego składu, wykorzystując crowfunding (Kickstarter) skrzyknęła pozostałych członków tamtej formacji i nagrała powtórnie utwór „Java Jive” (1986), który jednak i tym razem nie przyniósł sukcesu.
Muzyczny profil zespołu Manhattan Transfer pierwotnie nawiązywał do stylu legendarnego tria Lambert-Hendrics-Ross. Jak powiedział Tim Hauser: – „Punktem wyjścia była dla nas czysta, czterogłosowa harmonia. Nasze brzmienie oparliśmy na strukturze sekcji saksofonów orkiestry Counta Basiego i połączeniu głosów – sopranu, altu, tenoru i basu. Dzięki temu udało nam się uzyskać brzmienie, które pasuje zarówno do jazzu, funky, swingu, jak i muzyki pop, a to dało nam możliwość tworzenia utworów z tekstem napisanym np. do jazzowych utworów instrumentalnych”. Później nagrywali też płyty tematyczne np. poświęcone twórczości ikon jazzu (Louis Armstrong, Chick Corea) oraz muzyce brazylijskiej (1987).
:
Warto dodać, że tekst do „Birdland” napisał Jon Henricks (trio: Lambert-Hendrics-Ross), a nagrany wedle podobnego klucza album „Vocalese” (1985) zdobył 12 nominacji do Grammy – tylko Michael Jackson z LP „Thiller” zdobył ich więcej.



