TAKE IT EASY
TAKE IT EASY – niezobowiązujący projekt swingowy zainspirował w 2005 roku przez właściciela sopockiego klubu Kawiareton, Jarosław Polański, który zrealizował Przemek Dyakowski. Jego powodzenie spowodowało, że został on przekształcony w regularnie działający zespół o tej samej nazwie.
Wszystko zaczęło się od koncertu jaki miał miejsce 15 maja 2005 roku w klubie Kawiareton, podczas którego wystąpili: Przemek Dyakowski (ts), Dominik Bukowski (vib), Jan Rejnowicz (key), Janusz Mackiewicz (db), Tomasz Sowiński (dr) oraz Joanna Knitter (voc). Koncert ten został zarejestrowany i wydany w na płycie sfinansowanej przez Polańskiego (Agart). Znalazły się na niej standardy m.in: Duke’a Ellingtona, Irwinga Berlinga, T-Bone Walkera, Jimi Smitha i Osvaldo Ferresa. Płyta ta była też bonusem do Jazz Forum (09/2005).
W lipcu 2005 roku formacja wystąpiła na festiwalu Jazz w Lesie (Sulęczyno) w składzie: Przemek Dyakowski (sax); Piotr Nadolski (tp); Wojciech Karolak (p); Janusz Mackiewicz (db); Tomasz Sowiński (dr), Joanna Knitter (voc), a w sierpniu roku następnego na Złotej Tarce (XXXVI Międzynarodowy Festiwal Jazz Tradycyjnego) w Iławie w pierwotnym składzie – P. Dyakowski, D. Bukowski, J. Rejnowicz, J. Mackiewicz, T. Sowiński i J. Knitter).
.
W cztery lata później, tym razem już regularnie koncertujący zespół, w tym samym składzie w Studio-X w Olsztynie (8-10.06.2009), nagrał kolejną płytę, głównie ze standardami Duke’a Ellingtona (realizator: Marcin Kilbaszewski).



W dwa lata później opublikowany został kolejny ich album, którego repertuar w 75% pokrywał się z poprzednim. Tym razem utwory nagrano podczas koncertu w Radiu Gdańsk (28.01.2007), w nieco innym składzie – Rejnowicza zastąpił Artur Jurek, a Sowińskiego Roman Ślefarski. Poza tym na płycie obok sześciu powtórzonych utworów dołączono trzy nowe oraz jeden duplikat. Nagrano je również live w Radio Gdańsk (10.12.2011) w prawie niezmienionym składzie – Ślefarskiego zastąpił Sowiński – przy wsparciu Kwartetu Smyczkowego Capelli Gedanensis (Katarzyna Kowacz, Katarzyna Rogalska, Małgorzata Chomicz i Alicja Lach). Nagrania zrealizowali: Michał Mielnik (2007) i Jacek Puchalski (2011).
Czwarty ich album „Swing! Live in Radio Gdańsk”, nagrany został w składzie poszerzonym o Wojciecha Staroniewicza (ts)). Miało to miejsce niemal dokładnie w 10. rocznicę realizacji tego projektu (31.05.2015). Tym razem w nagraniach gościnnie wystąpili również: Hanna Banaszak (voc), Piotr Nadolski (tp), Jacek Szwaj (key) i Larry Okey Ugwu (perc). Na płycie znalazło się siedem ich własnych utworów oraz dwa standardy Mela Lewisa i Astora Piazzolli. Nagrania zrealizował Maciej Bogusławski.
Kolejne ich wydawnictwo „Ach, to był szał”, wydane zostało tuż przed pandemią i zawiera wyłącznie kompozycje Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Nagrano je live w studio Radia Gdańsk (20.09.2019) w niezmienionym składzie i bez gości. Realizatorem był Maciej Bogusławski. W kilkanaście tygodni później podczas festiwalu Pomorski Jazz za bębnami zasiadł Eric Allen, a w 2021 roku składzie zespołu pojawił się perkusista, Max Kreft.
Ideę projektu wytłumaczył Przemek Dyakowski w jednym ze swoich licznych wywiadów: – (…) tytuł Take It Easy sugeruje muzykę prostą, łatwą w odbiorze, przemawiającą do słuchacza, poruszającej jego uczucia. Taką muzyką jest stara muzyka swingowa, trochę zapomniana (…) Mówiąc żartem idziemy drogą inż. Mamonia, któremu podobają się tylko te piosenki, które już zna (…)
Dyskografia: Ludmiła (2023); Ach, to był szał (2020); Take It Easy IV – Swing! Live in Radio Gdansk (2015); Take It Easy III (2012); Take It Easy II (2010); Take It Easy (2005);

