GRUPA JAZZOWA JERZEGO SAPIEJEWSKIEGO
GRUPA JAZZOWA JERZEGO SAPIEJEWSKIEGO – wieloosobowa grupa poruszający się na pograniczu nowoczesnego jazzu i muzyki konkretnej, w którym istotną rolę odgrywała mieszana grupa wokalna oraz kwartet smyczkowy. Stworzył ją w 1964 roku pianista, Jerzy Sapiejewski. Formacja ta nie ma na swym koncie żadnych nagrań, ale wedle legendy, miała podobny, jak NOVI Singers, pomysł na szukanie nowych ścieżek w jazzie, ale też, podobno, przewyższała ich kreatywnością, kierując się bardziej ku awangardzie.
W Grupie tej śpiewali na początku: Aleksandra (Aluta) Osadowska i Izolda Suslak oraz Eugeniusz Głowski, Jan (Janusz) Rejnowicz. Wspierało ich regularnie instrumentalne trio – Jerzy Sapiejewski (p), Roman Skórzyński (db) i Bogdan Jopyk (dr) oraz nieregularnie: Włodzimierz Nahorny (as) i Kazimierz Guzowski (bcl).
Z 25 stycznia 1965 roku w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Grupa wystąpiła obok zespołu Flamingo,. Wystąpili wtedy w składzie: A. Osadowska, I. Suslak, J. Rejnowicz i K. Guzowski, instrumentalne trio Sapiejewskiego,¸a także kwartet smyczkowy: Benjamin Marhula i Eugeniusz Herman (viol), Irena Albrecht (a.viol) i Zdzisław Miodowski (cello).
W dwa miesiące później, tym razem bez smyczków, wystąpili w konkursie II Festiwalu Jazz nad Odrą (5-7.03.1965), gdzie lider zdobył II nagrodę za kompozycję. Na scenie pojawili się wtedy: A. Osadowska, I. Suslak, E. Głowski i W. Nahorny oraz instrumentalne trio. W następnym roku (11-13.03.1966), na kolejnym tym festiwalu zdobyli wyróżnienie jako zespół. Wystąpili wtedy w składzie: J. Sapiejewski, R. Skórzyński, B. Jopyk oraz K. Guzowski oraz kwartet smyczkowy: B. Marhula, Zbigniew Wytrykowski, I. Albrecht i Z. Miodowski oraz A. Osadowska i …………………………………………………..
Prawdopodobnie w podobnym składzie, wystąpili na festiwalu Jazz Jamboree (14.10.1966) w Sali Kongresowej w Warszawie – J. Sapiejewski, R. Skórzyński, B. Jopyk oraz W. Nahorny, A. Osadowska plus …………………
Dodatkowym wyróżnieniem dla Grupy było zaproszenie na III Ogólnopolski Festiwal Kulturalny Studentów w Warszawie (9-10.04.1967) – Sala Kameralna Filharmonii Narodowej. Pojawili się tam wtedy w składzie: J. Sapiejewski, R. Skurzyński, A. Osadowska oraz Henryk Łysiak (fl, as) i Janusz Trzciński (dr) plus B. Marhula, Zbigniew Wytrykowski, I. Albrecht i Z. Miodowski.
W lecie 1967 roku Jerzy Sapiejewski, na zaproszenie Willisa Conovera wyjechał do USA, gdzie mieszka do dzisiaj, więc Grupa się rozpadła.


