1962 – PETERS SISTERS w Gdańsku

PETERS SISTERS w Gdańsku – 18 i 19 lutego 1962 roku w Hali Stoczni w Gdańsku trzykrotnie wystąpiło amerykańskie trio wokalno-jazzowe (tak je reklamowano w miejscowej prasie). Ich przedskoczkiem był nikomu dzisiaj nie znany, francuski, prawdopodobnie, pieśniarz, Charly Black. Akompaniował im wszystkim kwartet w składzie: Andrzej Kurylewicz (p), Włodzimierz Kowalski (g); Władysław Jagiełło (dr) oraz francuski kontrabasista Willy Kett, który tym zespołem kierował. Takie same koncerty odbyły się również w Krakowie, Łodzi, Szczecinie i Warszawie.

 

Peters Sisters w składzie: Mattie Peters-Wolsgaard-Iverson (1917-1983), Anna Peters-Katz (1920-1965) i Virginia Peters-Engel (1923-2010) występowały publicznie w latach 1935-64 – po wojnie głównie w Europie. Śpiewały w klimatach Andrews Sisters. Występowały w kilkunastu filmach, musicalach i telewizyjnych programach rozrywkowych, ale też na koncertach m.in. u boku orkiestr Duke’a Ellingtona, Cab Calloway’a i Gilberta Bécaud. Mają na koncie sporo płyt nagranych głównie we Francji.

 

Po śmierci Anny Peters pozostałe siostry śpiewały i nagrywały już tylko solo. Virginia, występująca wtedy jako Virginia Vee, odnosiła spore sukcesy i miała na koncie m.in. wydany w Polsce koncertowy album „An American In Warsaw” (Wifon) zarejestrowany 15 września 1988 roku w TVP. Co ciekawe akompaniował jej wtedy zespół B. B. Play p/d Andrzeja Dieringa, w składzie: Andrzej Diering, Tadeusz Janiak, Stanisław Mizeracki (tp); Henryk Miśkiewicz (as); Jacek Delong i Janusz Włodyka (ts); Leszek Paszko i Roman Syrek (tb); Paweł Serafiński (key); Mirosław Michalak (g); Maciej Latalski (bg); Mirosław Sitkowski (dr) oraz Robert Persi (p).