1956

I Ogólnopolski Festiwal Muzyki Jazzowej – 6–12 sierpnia 1956.

Miejsce akcji: Pawilon „A” Biura Wystaw Artystycznych; Opera Leśna i Molo w Sopocie.

Komitet honorowy

Jerzy Broszkiewicz,
Michał Duda, Marian Eile,
Stefan Kisielewski,
Jan Kott, Zygmunt Mycielski,
Jerzy Skarżyński,
Leopold Tyrmand
i Franciszek Walicki

Organizator

Jerzy Kosiński (Państwowe Przedsiębiorstwo Imprez Estradowych w Gdańsku.

Wystąpili

Dave Burman Jazz Group (Wielka Brytania) – Dave Burman (tp, co, p); Allan Teulon (p); Len Jakob (as, cl); Colin Thompson (cl); Graham Stewart (tb); Jim Forey (g, bjo); Pete Rutter (db); Laurie Chescoe (dr)

Drążek i Pięciu (Kraków) – Stanisław Drążek Kalwiński (p); Zdzisław Richter (ts, cl); Jerzy Kalinowski (tp); Włodzimierz Wasio (tb); Stanisław Otałęga (db); Wiesław Schoenborn (dr)

Malomani (Łódź) – Jerzy Duduś Matuszkiewicz (ts, ss, cl); Alojzy Tomys (as, bjo); Andrzej Idon Wojciechowski (tp); Antoni Studziński (tb, dr); Andrzej Trzaskowski (p); Witold Kujawski (db); Witold Dentox Sobociński (dr) + Jeanne Johnstone-Schiele (voc)

Pinokio (Warszawa) – Władysław Sosnowski (ts); Bohdan Styczyński (co); Ireneusz Szymanowski (cl); Mateusz Święcicki (p); Rajmund Potyka (db); Adam Łapiński (dr)

Sekstet Krzysztofa Komedy (Poznań) – Krzysztof Komeda Trzciński (p); Jerzy Milian (vb); Stanisław Pludra (as); Jan Ptaszyn Wróblewski (bs); Józef Stolarz (db); Jan Zylber (dr)

Zespół Andrzeja Kurylewicza (Kraków) – Andrzej Kurylewicz (p); Jerzy Tatarak (ts, cl); Janusz Bednarczyk (tp); Zbigniew Gadomski (tb, voc); Lesław Lic (cl); Ryszard Garbień (db); Ryszard Szumlicz (dr) + Wanda Warska (voc)

Zespół Gwidona Widelskiego (Warszawa) – Edward Gwidon Widelski (p); Witold Kujawski (db); Witold Dentox Sobociński (dr)

Zespół Jerzego Grzewińskiego (Poznań) – Jerzy Grzewiński (tb); Janusz Hojan (tp); Aleksander Makarewicz (bjo); Ryszard Czaplicki (db); Zbigniew Smolarek (dr) + Krzysztof Trzciński (p)

Zespół Kamila Hali (Czechosłowacja) – Kamil Hala (p); Vladimir Glozar (as); Jaroslav Kopacek (ts); Francisek Kryka (bs); Slavomir Horak (tp); Miroslav Kozeluch (tb); Josef Matas (db); Ivo Kieslich (dr) + Blanka Klenova (voc)

Zespół Pawła Gruenspana (Szczecin) – Paweł Gruenspan (p); Marian Płoziński (as, cl), Stanisław Przybylski (ts, cl); Jerzy Nowak (tp, g); Eugeniusz Szymecki (tb); Tadeusz Kmite (tb, db); Czesław Cupak (dr)

Zespół Zygmunta Wicharego (Śląsk) – Zygmunt Wichary (p); Bronisław Gąsikowski (g, bjo); Norbert Jarczok (ts, cl); Rudolf Malcherowicz (tp); Konrad Jargoń (tb); Franciszek Okoń (db); Michał Niemira (dr) + Elizabeth Charles (voc)

Zwieńczeniem imprezy był wielki festyn „Jazz i uroda” (12 sierpnia) podczas którego obok koncertów odbyły się wybory Miss Sopotu – Zwyciężyła Elżbieta Sosińska (Wrocław).

Prowadzenie: Leopold Tyrmand i Stefan Kisielewski.

W lipcu 2006 roku redakcja Jazz Forum przygotowała specjalny numer (251/328) poświęcony I Ogólnopolskiemu Festiwalowi Muzyki Jazzowej – Sopot ‘56, dołączając doń reprint oryginalnego programu. Równolegle Polskie Nagrania wydały potrójny album zawierający nagrania z tamtego festiwalu (Muza PNCD 930)